Jaki rozmiar gitary klasycznej dla dziecka? Poradnik – jak wybrać odpowiedni rozmiar gitary klasycznej.

Jaki rozmiar gitary dla dziecka wybrać?

Wybór odpowiedniej gitary dla dziecka to decyzja, która może zaważyć na muzycznej przyszłości młodego człowieka. Dobrze dobrany instrument pod względem rozmiaru i jakości wspomaga proces nauki i powoduje, że ćwiczenia są ciekawsze (i zarazem łatwiejsze), a dzięki temu dziecko ma więcej frajdy z gry na instrumencie, a to właśnie o to powinno w muzykowaniu chodzić. Poniżej znajdziecie Państwo zbiór informacji jak dobrać rozmiar instrumentu dla dziecka, a także proponowane, sprawdzone modele.

Jaki rodzaj gitary jest najlepszy dla dziecka?

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje gitar:

  • gitary klasyczne,
  • gitary akustyczne, 
  • gitary elektryczne.

Wbrew powszechnej opinii, każda z nich będzie odpowiednim wyborem na początek nauki, a swoją decyzję powinniśmy motywować pozostając w zgodzie z preferencjami młodego człowieka, aby już na starcie nie zniechęcić go do gry. Dlatego jeśli dziecko czy nastolatek jest fanem rocka to proponujemy rozpocząć naukę od tzw. “elektryka”, chodź nie jest to popularna droga, to nie ma przeciwwskazań dla takiej ścieżki edukacyjnej.
Najczęściej wybieraną i polecaną gitarą na start jest zdecydowanie klasyczna gitara, czyli instrument z nylonowymi strunami.
Z popularnych “klasyków” korzysta się także w państwowych szkołach muzycznych. Gitary klasyczne mają też najwięcej dostępnych rozmiarów, co pomaga lepiej dobrać odpowiedni model.

Jak dopasować rozmiar gitary klasycznej do dziecka?

Aby odpowiednio dobrać wielkość gitary potrzebne są następujące informacje:
wzrost, wiek i ewentualnie zasięg ramion.
Mając nawet jedną z tych danych możemy dobrać instrument, aczkolwiek im więcej informacji posiadamy, tym łatwiej dobrać gitarę na której będzie grało się najwygodniej.

Tabela przedstawia rozmiary gitar klasycznych, ułatwia ona wybór odpowiedniego rozmiaru gitary np. dla dziecka
Tabela rozmiarów gitar klasycznych

Rozmiary gitar klasycznych

Gitary klasyczne dzielimy na pięć rozmiarów (¼ ćwiartka, ½ połówka, ¾, ⅞ i 4/4 czyli pełnowymiarowa gitara), z których każdy przeznaczony jest dla innej grupy wiekowej. Gitary we wszystkich rozmiarach strojone są w ten sam sposób (mają te same dźwięki), dzięki czemu zmiana rozmiaru gitary na większy zazwyczaj przebiega w bardzo płynny sposób. 

Gitara klasyczna ¼

Przeznaczona jest dla dzieci w wieku ok. 4-6 lat i wzroście między 80 a 120 cm. Jeśli dziecko ma trudności z opanowaniem gitary to dobrym rozwiązaniem jest spróbowanie gry na ukulele, a następnie przejście na sześcio strunową gitarę w odpowiednim rozmiarze. Taka kolejność nauki bardzo dobrze się sprawdza. Jeśli chcesz wypożyczyć gitarę ¼ skontaktuj się z nami, a my pomożemy dobrać odpowiedni model.

Gitara klasyczna ½

Dedykowana jest dla dzieci w wieku 5-8 lat i wzroście 110-140 cm.  Proponowanym przez nas modelem gitary w  rozmiarze ½ jest: Ortega RST5 1/2

Gitara klasyczna ¾

Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-11 lat i wzroście 130-150 cm. Gitara w rozmiarze ¾ jest najczęściej wybieraną na początek nauki dla dzieci (głównie ze względu na to, że naukę gry na gitarze często odkłada się do momentu, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie czytać).
Proponowane przez nas modele gitar ¾ to : Ortega r121 ¾, Yamaha cs40

Gitara klasyczna ⅞

To przejściowy rozmiar gitary klasycznej, dość rzadko wybierany i najmniej popularny. Gitara ⅞ może być wybierana jako gitara docelowa dla osób drobnych. Rozmiar ⅞ dedykowany jest dla osób w wieku 10-12 lat i wzroście 140-160 cm.

Gitara klasyczna 4/4

To docelowy rozmiar gitary dla osób dorosłych, a także młodzieży powyżej 11/12 roku życia. Oczywiście duże znaczenie w tym przypadku ma także wzrost, który szacuje się na <150 cm. Gitara 4/4 to najpopularniejszy rozmiar gitary. Dzięki swojemu rozmiarowi i wielkości pudła brzmi najlepiej i najgłośniej. Proponowane przez nas modele gitar: Martinez MC48C, Cort AC100. Gitary klasyczne 4/4 można wypożyczyć także w wersji z elektroniką, czyli jako gitarę elektroakustyczną: Cort AC120, Martinez MCG 40c cef.

Zdjęcie gitary którą wypożyczyć można w wypożyczalni instrumentów muzycznych Słomiany Zapał.
Gitara klasyczna rozmiar 4/4. Cort Ac100

Czy moje dziecko może grać na normalnej dużej gitarze?

Dziecko powinno grać na gitarze odpowiednio dobranej do swojego wzrostu i długości ręki. Jeśli dziecko dostaje do gry instrument zbyt duży to zwyczajnie może sobie z nim nie poradzić, ponieważ używanie takiego instrumentu może powodować duży dyskomfort. Nawet w sytuacji, gdy dziecku z trudem uda się wydobyć jakieś dźwięki to praca nad techniką, artykulacją czy brzmieniem będzie bardzo nieefektywna.
Dlatego odradzamy zakup większej gitary na zapas z myślą “trochę podrośnie i będzie grał”.
Gitara powinna rosnąć razem z dzieckiem.

Jaką gitarę dla dziecka kupić?

Pierwsza gitara do nauki dla dziecka nie powinna być najtańszą na rynku, instrumenty tego typu często są źle wykonane i utrudniają muzykowanie. Zapewnijmy dziecku instrument dobrej klasy, dzięki czemu będzie ono mogło w pełni sprawdzić swoje możliwości i szybciej się rozwijać. Jednocześnie ciesząc się dobrym brzmieniem instrumentu.
Dlatego jeśli nie jesteście pewni czy przygoda waszego dziecka z gitarą potrwa długo i nie chcecie wydawać dużej sumy na dobrą gitarę lub nie wiecie jak wybrać odpowiedni model to opcja wypożyczenia gitary wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.
Wypożyczenie instrumentu w mniejszym niż docelowy rozmiar (4/4) daje też spory komfort, ponieważ dzieci często rosną “skokowo” i może okazać się, że zakupiona gitara w rozmiarze ½ czy ¾ posłuży mu bardzo krótko.
Gitary odpowiednie do nauki gry dla dzieci zebraliśmy w kategorii GITARA DLA DZIECKA.

Gitara klasyczna z wąskim gryfem

Gitara klasyczna ma najszerszy gryf ze wszystkich najpopularniejszych typów gitar, dla części osób szeroki gryf może nie być wygodny, dlatego do naszej oferty trafiły gitary klasyczne z wąskim gryfem. Tak zwany “cienki gryf” znajdziecie Państwo w modelach ¾ i 4/4. 

Fender ESC105 (gitara z wąskim gryfem)

Fender ESC80 ¾ (gitara z wąskim gryfem)

Gitara dla nastolatka

Nastolatkowie to grupa, która bardzo często sięga po gitary, aby móc rozwijać swoje zainteresowania, a także wyrażać swoje emocje.
Najczęściej wybieranymi gitarami przez nastolatków są gitary akustyczne i elektroakustyczne. Brzmienie metalowych strun świetnie pasuje do muzyki popularnej, a sam instrument jest głośniejszy i bardziej dźwięczny od gitary klasycznej.

Czy Guitalele to odpowiedni instrument jako pierwsza gitara dla dziecka?

Guitalele to instrument podobny do gitary, aczkolwiek wykonany w inny sposób i co najważniejsze inaczej strojony. Należy przez to rozumieć, że gra na nim różni się nieco od gry na standardowych gitarach. Naukę powinno rozpoczynać się na gitarze strojonej standardowo, czyli (EHGDAE).
Guitalele natomiast może być z łatwością wykorzystywane przez osoby już grające.

Gitara dla dziecka do szkoły muzycznej.

Nauka gry na gitarze klasycznej w szkole muzycznej to większe wymagania sprzętowe i większe wyzwanie dla młodego muzyka. Dlatego nauczyciele często wymagają gitar z wyższej półki, które wykonane są np. z litego drewna. Przykładem takich instrumentów są m.in. gitary klasyczne marki Martinez, które dostępne są w naszej wypożyczalni. Skontaktuj się z nami, a my pomożemy dobrać odpowiednią gitarę dla ucznia szkoły muzycznej.

Jakie są różnice między gitarą klasyczną a gitarą akustyczną ?

Podstawową różnicą między klasyczną gitarą a popularnym akustykiem jest rodzaj zastosowanych strun.
W gitarze klasycznej są one nylonowe, czyli teoretycznie miększe i bardziej przyjazne dla nieprzyzwyczajonych do gry na gitarze dłoni, niż w przypadku strun metalowych montowanych w gitarze akustycznej.
Gitara klasyczna występuje w większej ilości rozmiarów, dzięki czemu łatwiej dopasujemy ją do potrzeb dziecka rozpoczynającego naukę gry na gitarze. Gitary akustyczne natomiast mają bardziej zróżnicowane pudła, które w obrębie jednego rozmiaru mogę różnić się od siebie np. szerokością lub ogólnie kształtem.
Obszerny opis tego zagadnienia znajdziecie na naszym blogu LINK

Gdzie można wypożyczyć gitarę?

Gitarę można wypożyczyć w ogólnopolskiej wypożyczalnia skrzypiec “Słomiany Zapał”, która obsługuje klientów z całego kraju.
Gitary wysyłamy zapakowane w twardych futerałach lub pokrowcach, zabezpieczając je dodatkowo na czas podróży kartonowym opakowaniem.
Dlatego wypożyczenie jest bezpieczną opcją, dzięki której często już dzień od zamówienia możesz cieszyć się dobrej jakości gitarą do nauki i ćwiczeń w swoim domu.

 

Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.