Jaki rozmiar skrzypiec dla dziecka? Poradnik – jak wybrać odpowiedni rozmiar skrzypiec

Jakie skrzypce dla dziecka wybrać?

W chwili, kiedy dziecko podejmuje decyzję, że chce nauczyć się grać na skrzypcach, to na rodzicu spoczywa odpowiedzialność wybrania odpowiedniego instrumentu. Należy pamiętać, że źle dobrany instrument może przekreślić szansę na muzyczną przygodę i skutecznie zniechęcić dziecko do dalszych prób.
Dlatego już na samym początku nauki warto zagwarantować dziecku odpowiedni instrument, a tym samym komfort i wygodę gry.
W poniższym tekście opiszemy kilka czynników na które należy zwrócić uwagę wybierając instrument dla małego lub nieco starszego dziecka.
Najważniejszym kryterium będzie rozmiar skrzypiec, a także ich jakość.

Jak dopasować rozmiar skrzypiec do dziecka?

Aby odpowiednio dobrać rozmiar potrzebne będą nam trzy informacje/dane:

  • odległość od ramienia dziecka do środka wyprostowanej dłoni.
  • wzrost,
  • wiek.

Mając nawet jedną z tych danych jesteśmy w stanie dobrać rozmiar skrzypiec, natomiast odpowiednio mierząc dziecko będziemy mieć pewność, że rozmiar skrzypiec dobrany jest optymalnie i pomoże dziecku w nauce gry na skrzypcach.

Tabela rozmiarów skrzypiec
Tabela rozmiarów skrzypiec która ułatwia wybór odpowiedniego rozmiaru instrumentu dla dzieci i osób dorosłych.

Czy skrzypce różnią się tylko wielkością?

W zależności od wybranego rozmiaru skrzypce różnią się wielkością/długością, ale także wagą czy głośnością wydobywanych na nich dźwięków.
Wybierając odpowiedni instrument dla dziecka będziemy mieć pewność, że młoda skrzypaczka lub młody skrzypek nie będą niepotrzebnie obciążać ręki, co mogłoby zniechęcić do ćwiczeń gry na skrzypcach.

Skrzypce 4/4

To tak zwane „całe skrzypce”. Przeznaczone są do gry dla osób dorosłych, także tych które rozpoczynają dopiero skrzypcową karierę.
Na skrzypcach 4/4 powinna grać też młodzież, średnio od 11/12 roku życia i długości dłoni większej niż 58,5 cm.
4/4 to największy rozmiar skrzypiec, który będzie także grał najgłośniej.

Skrzypce ¾

Skrzypce w rozmiarze 3/4, przeznaczone są do gry dla osób, których długość ręki od ramienia do środka nadgarstka wynosi ok. 55 – 58,5 cm. Orientacyjny wiek osoby, która powinna grać na skrzypcach w tym rozmiarze to 8-11 lat, aczkolwiek dorosłe osoby o drobnej budowie ciała często decydują, że rozmiar 3/4 będzie rozmiarem docelowym.

Skrzypce ½, czyli tzw. “skrzypce połówki”

Skrzypce w rozmiarze 1/2, przeznaczone są do gry dla dzieci, których długość ręki od ramienia do środka nadgarstka wynosi ok. 50 – 55 cm. Orientacyjny wiek osoby, która powinna grać na skrzypcach w tym rozmiarze to 7-9 lat.

Skrzypce ¼

Skrzypce w rozmiarze 1/4, przeznaczone są do gry dla dzieci, których długość ręki od ramienia do środka nadgarstka wynosi ok. 45 – 50 cm. Orientacyjny wiek osoby, która powinna grać na skrzypcach w tym rozmiarze to 6-7 lat.

Skrzypce ⅛

Skrzypce w rozmiarze 1/8, przeznaczone są do gry dla dzieci, których długość ręki od ramienia do środka nadgarstka wynosi ok. 41 – 45 cm. Orientacyjny wiek osoby, która powinna grać na skrzypcach w tym rozmiarze to 4-6 lat.

Skrzypce 1/16

Skrzypce w rozmiarze 1/16, przeznaczone są do gry dla dzieci, których długość ręki od ramienia do środka nadgarstka wynosi ok. 38cm. Orientacyjny wiek osoby, która powinna grać na skrzypcach w tym rozmiarze to 3-5 lat.

Skrzypce 1/32

Skrzypce w rozmiarze 1/32, przeznaczone są do gry dla dzieci, których długość ręki od ramienia do środka nadgarstka jest mniejsza niż 35,5cm. Orientacyjny wiek osoby, która powinna grać na skrzypcach w tym rozmiarze to 2-3 lata.

Skrzypce 1/64

Skrzypce w rozmiarze 1/64 przeznaczone są dla bardzo drobnych dzieci, które chcą rozpocząć grę na skrzypcach. Jeśli chcą wypożyczyć Państwo ten rozmiar skrzypiec to zapraszamy do Kontaktu.

Powyższe dane, szczególnie te dotyczące wieku, są orientacyjne i zebrane na bazie naszych doświadczeń. Do wyboru instrumentu należy podejść indywidualnie w czym chętnie pomożemy.

Skrzypce z wypożyczalni skrzypiec, główka
Skrzypce Palatino VB310E, w rozmiarze 4/4.

Zmiana rozmiaru skrzypiec.

Jeśli dziecko uczy się gry na skrzypcach to nauczyciel zakomunikuje, że w najbliższym czasie należy zmienić skrzypce na większe.
W cyklu nauki dziecka, które rozpoczyna edukację w wieku np. 5 lat. kompletów skrzypiec potrzebne będzie co najmniej kilka. Ciężko określić jak długo dziecko będzie grać na nowym rozmiarze, ponieważ dzieci, szczególnie w wieku 10/13 lat, rosną w bardzo różnym tempie, często bardzo szybko.
Jeśli nie chcesz kupować skrzypiec „na chwilę” lub nie jesteś pewny czy Twoje dziecko już powinno zmienić rozmiar, wypożycz skrzypce na miesiąc, trzy lub sześć miesięcy i ogranicz wydatki na zakup sprzętu. Jeśli chcesz wypożyczyć skrzypce na dłuższy czas, skontaktuj się z nami, a my prześlemy specjalnie przygotowaną ofertę.

Skrzypce za 200/300 złotych, czy warto?

Każdy opisywany przez sprzedawców model skrzypiec jest świetnie wykonany, wspaniałe brzmiący i wręcz profesjonalny, a do tego zaprezentowany na pięknych zdjęciach… niestety pod nazwą “instrument” często kryją się „atrapy ze sklejki”, na których nie da się grać. Osoby sprzedające wyroby “skrzypcopodobne”, robią dla muzyki dużo więcej złego niż dobrego…
Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze instrumentu jest jego jakość.
Skrzypce pomimo tego, że są stosunkowo niedużym instrumentem mają wiele elementów, które muszą być wykonane i ustawione z należytą starannością. W przeciwnym wypadku skrzypce nie będą wydobywać odpowiednich dźwięków lub będą robić to zbyt krótko (rozstrajanie).
Kupienie dziecku skrzypiec za 200 lub 300 złotych może okazać się złym pomysłem, który zaprzepaści szansę na naukę.
Najtańsze instrumenty, pomimo tego, że mogą dobrze wyglądać, wykonane są ze słabej jakości materiałów (sklejka lub imitacja drewna, kołki z plastiku, tanie mikrostroiki czy malowana podstrunnica). Kuszeni dodatkowymi akcesoriami rodzice często nabierają się na idealny zestaw do nauki gry na skrzypcach, nie zdając sobie sprawy, że taki instrument m.in. z powodu złych kołków i kiepskich mikrostroików bardzo trudno nastroić, a jeśli już się uda to skrzypce się szybko rozstroją, a to nie jedyny potencjalny problem.

Kiepskiej jakości smyczek, również znacząco wpłynie na jakość użytkowania.
Dlatego, tanich skrzypiec z portali aukcyjnych, które można kupić za 200/300 zł zdecydowanie nie polecamy.

Żeberko do skrzypiec 

Żeberko do skrzypiec ma za zadanie poprawić pozycję osoby grającej, aby bez problemu mogła ona utrzymać skrzypce bez użycia rąk. Montuje się je do dolnej części skrzypiec, aby móc oprzeć je o lewe ramię.
Ważne jest, aby wybrać żeberko odpowiedniej wielkości. Oznacza się je symbolami odpowiadającymi rozmiarowi instrumentu, żeberka często są uniwersalne dla np. dwóch rozmiarów skrzypiec. Do skrzypiec w bardzo małych rozmiarach np.1/32, 1/64 zamiast żeberka można zastosować małą gąbkę, która na początku nauki skutecznie zastąpi żeberko.

Czy żeberko jest konieczne do gry na skrzypcach?

Według części pedagogów tak, według drugiej znacznie mniejszej części nie.
Są skrzypkowie, którzy grają bez użycia żeberka. Natomiast jest to coraz mniej popularny sposób.
Zwolennicy gry na skrzypcach „bez żeberka” jako argument podają informację, że instrument z żeberkiem słabiej brzmi, ponieważ blokuje ono wibracje.
Testy wykazały, że utrata brzmienia jest minimalna o ile w ogóle występuje.
Użycie żeberka ma za to znaczny wpływ na postawę co ważne jest szczególnie u małych dzieci. Żeberko może uchronić osobę grającą na skrzypcach przed bólami pleców czy barku.

Niezależnie czy chcecie grać na skrzypcach z żeberkiem czy bez niego. Do każdych wynajmowanych w naszej wypożyczalni skrzypiec dodajemy żeberko dobrej jakości bez dodatkowych opłat.

Gdzie można wypożyczyć skrzypce?

Skrzypce można wypożyczyć w ogólnopolskiej wypożyczalnia skrzypiec „Słomiany Zapał”, która obsługuje klientów z całego kraju.
Skrzypce wysyłamy zapakowane w twardych futerały, zabezpieczone dodatkowo na czas podróży kartonowym opakowaniem.
Dlatego wypożyczenie jest bezpieczną opcją, dzięki której często już dzień od zamówienia możesz cieszyć się dobrej jakości skrzypcami do nauki i ćwiczeń w swoim domu.

Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.