Gitara akustyczna, a klasyczna – czym się różnią?

Gitara akustyczna, a klasyczna – czym się różnią?

Gitara akustyczna, a klasyczna to dwa różne rodzaje popularnego instrumentu jakim jest gitara, każdy o innych cechach i zastosowaniach. Osobom początkującym lub zupełnie niezwiązanym z muzyką może się wydawać, że gitara akustyczna i klasyczna to właściwie to samo, głównie przez ich podobieństwa wizualne. W rzeczywistości różnic między nimi jest naprawdę sporo i to znaczących, zwłaszcza dla osoby grającej. Przyjrzyjmy się więc każdej z tych gitar, sprawdzając, jak je rozróżnić oraz na co zwrócić uwagę, wybierając model odpowiedni dla siebie.

Gitara akustyczna, a klasyczna – różnice

Pomimo, że na pierwszy rzut oka obie gitary mogą wydawać się podobne, to wystarczy dokładniej się przyjrzeć, aby zauważyć wyraźne różnice. Podobnie jest też z brzmieniem obu instrumentów. Mają one zupełnie odmienne barwy dźwięku. Sprawdźmy więc podstawowe różnice pomiędzy gitarą klasyczną, a akustyczną.

Budowa i wygląd gitary

Gitara akustyczna najczęściej jest wykonana z drewna świerkowego, cedrowego lub mahoniowego (kolejność według popularności) i może mieć różne rozmiary np. (¾ i 4/4), kształty np. (Dreadnought, Grand auditorium czy Jumbo) oraz różne kolory, ale najpopularniejszy jest kolor naturalnego drewna. Oczywiście często używa się ozdobnych, drewnianych płyt wierzchnich, które mogą mieć również wpływ na brzmienie. Popularny akustyk zazwyczaj charakteryzuje się większym pudłem rezonansowym niż gitara klasyczna, co przekłada się na większe natężenie dźwięku, które powoduje, że gitara głośniej gra. Trzeba pamiętać, że kształty korpusu gitary akustycznej są bardzo różne – model Jumbo będzie miał bardzo duży korpus, a np. korpus typu Auditorium OOO będzie wielkością przypominał gitarę klasyczną. Najpopularniejszy typ korpusu to Dreadnought. Gryf w tzw. “akustyku” jest węższy co może ułatwić popularną grę akordami. Bardzo ważną różnicę stanowią struny – w gitarze akustycznej wszystkie są metalowe (stalowe, niklowane, niklowe lub z dodatkiem brązu) natomiast w klasykach wykorzystuje się miękkie struny nylonowe (gdzie struny basowe D,A,E są nylonowe natomiast pokryte metalową owijką). Należy pamiętać o tej różnicy, ponieważ strun przeznaczonych do gitary klasycznej nie można założyć do akustyka, a w odwrotnej konfiguracji można nawet zniszczyć swój instrument. Ze względu na większy naciąg strun metalowych, zakładając je do gitary klasycznej można trwale wygiąć gryf gitary lub odkleić mostek, a nawet cały gryf łamiąc gitarę. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że można spotkać wysokiej jakości gitary akustyczne zrobione z materiałów kompozytowych np. modele firmy Ovation z korpusem z materiału Lyrachord

Gitary klasyczne wykonuje się głównie z drewna cedrowego, mahoniu lub świerku (kolejność według popularności). Gitary dostępne są w wielu rozmiarach między innymi(¼, 1/2, 3/4, 7/8 i 4/4). Za gitary lepszej klasy uważane są instrumenty z litego drewna, niestety w tanich, budżetowych gitarach (zarówno klasycznych, jak i akustycznych) najczęściej można spotkać te wykonanie z tzw. sklejki – gitary te uważane są za gorzej brzmiące i nieco słabsze jakościowo. Pozostałe elementy takie jak podstrunnica i mostek, zazwyczaj wykonuje się z litego drewna najczęściej wykorzystuje się palisander.

Klasyki są mniejsze od akustyków przez co mogą wydawać się wygodniejsze. Kluczową różnicą są nylonowe struny, które są od siebie bardziej oddalone niż w przypadku akustyka.

Szerszy gryf w połączeniu z miękkimi strunami sprawia, że na gitarze klasycznej łatwiej grać utwory używając do tego celu palców prawej ręki czyli tzw. techniką fingerpicking. Szerszy gryf gitary klasycznej zazwyczaj powoduje konieczność ustawienia lewej ręki w sposób „klasyczny” z kciukiem umiejscowionym na środku gryfu. W gitarach akustycznych gdzie gryf jest węższy można z powodzeniem grać metodą bardziej współczesną – z kciukiem trzymanym z góry, dzięki czemu można łapać kciukiem strunę E basową.

Korzystając z gitary klasycznej w szkolnym wydaniu, nie używa się kostki (piórka do gitary, plektronu). Oczywiście nie jest to zabronione i każda osoba, która chce spróbować gry kostką na gitarze klasycznej powinna to zrobić. Nie oznacza to, że na gitarze akustycznej gra się jedynie kostką. Ale o tym w innych artykułach na naszym blogu😊

Mniej istotną różnicą, o której jednak warto wspomnieć, jest fakt, że gitary akustyczne można znaleźć w różnych kolorach czy wzorach, natomiast gitary klasyczne są mniej zróżnicowane pod względem wizualnym.

Brzmienie i gra na gitarze

Dźwięki, jakie pozwala uzyskać gitara akustyczna są nieco inne niż w przypadku gitary klasycznej. Akustyk ma mocny i wyrazisty dźwięk, który dobrze nadaje się do grania energicznych gatunków muzyki, jak choćby rock, folk czy country. Instrumenty te są szeroko wykorzystywane w muzyce rozrywkowej. Natomiast gitara klasyczna daje bardziej łagodne, ciepłe i precyzyjne brzmienie, które idealnie sprawdza się w grze solo, muzyce klasycznej, flamenco czy bossa nova. Wydobycie dźwięku na gitarze klasycznej wymaga użycia mniejszej ilości siły co pozwala osobie grającej na tworzenie „łagodniejszego” brzmienia.

Sama pozycja muzyków grających na gitarze klasycznej jest inna niż w przypadku gitary akustycznej – gitara akustyczna daje dużą dowolność, a wersja klasyczna wymaga od gitarzysty raczej pozycji siedzącej i korzystania z podnóżków lub podgitarników. Sposób, w jaki występują i ćwiczą gitarzyści klasyczni jest bardzo charakterystyczny, dzięki zastosowaniu podnóżka gryf gitary jest wysoko uniesiony, co pozwala uzyskać odpowiednie ułożenie lewej ręki.  Bardzo często gitary klasyczne nie posiadają nawet zaczepu do montażu paska gitarowego, natomiast niektóre gitary akustyczne posiadają nawet dwa zaczepy, dzięki czemu nie trzeba wiązać drugiego końca paska do główki gitary.

Gitara akustyczna, a klasyczna: która lepsza do nauki?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo jest to tak naprawdę kwestia indywidualnego wyboru. W gitarach klasycznych dzięki łatwiejszemu zastosowaniu klasycznej techniki z kciukiem umiejscowionym na środku gryfu, łatwiejsze może być wygranie pasaży z muzyki klasycznej. Dla niektórych istotne jest, że struny stalowe w akustykach umożliwiają stosowanie efektownych technik, jak np. bending (podciąganie) czy slide (granie z użyciem szklanej bądź metalowej rurki lub specjalnej sztabki). Oczywiście osoby początkujące nie zaczynają nauki od tego typu „sztuczek”, ale jeśli właśnie takim rodzajem gry jesteś zainteresowany, to wybór akustyka może być dobrym pomysłem.

Przed wybraniem najlepszej gitary dla siebie, spróbuj zastanowić się nad stylem i gatunkiem muzyki, jaki najbardziej lubisz i chcesz grać. Gitara akustyczna jest głośniejsza, więc dobrze sprawdzi się w grze na plaży czy przy ognisku jako akompaniament do wakacyjnych przyśpiewek, podczas gry w grupie obok innych instrumentów czy, mówiąc najogólniej, do wykonywania energicznej muzyki rozrywkowej. Choć należy tu dodać, że zarówno gitary akustyczne, jak i klasyczne są dostępne w wersji z elektroniką, która pozwala na podłączenie ich do wzmacniacza lub miksera, co jest przydatne na przykład podczas koncertów czy nagrywania muzyki (np. gitara elektroakustyczna Fender CD-60SCE lub elektroklasyczna Cort AC120 CE). W przypadku nagrań utworów w studiu wbudowana elektronika w gitarze klasycznej lub akustycznej może pomóc, co nie wyklucza oczywiście nagrywania w sposób tradycyjny (z użyciem mikrofonu). Co do zasady, gitara klasyczna ukierunkowuje grającego na bardziej subtelną grę, mocne pociąganie czy szarpanie strun nie daje spektakularnych efektów. Często wskazywana jest przez nauczycieli gry na gitarze, jako ta, od której warto zacząć, jednak nie jest to regułą. Naszym zdaniem wybór gitary na początek nauki jest sprawą bardzo indywidualną, warto rozpocząć jednak od takiej, której słuchanie sprawia nam więcej przyjemności, co może być mobilizujące do regularnych ćwiczeń. Dzięki opcji wypożyczenia jesteśmy w stanie sprawdzić która opcja jest dla nas odpowiedniejsza. 

Dobrym pomysłem jest skonsultowanie ze swoim nauczycielem tego, jaka gitara na początek, klasyczna czy akustyczna, jest lepsza. Zachęcamy też do kontaktu z nami – chętnie pomożemy dobrać odpowiedni instrument i podpowiemy, od jakiego modelu warto zacząć swoją przygodę z grą na gitarze. W ofercie naszej wypożyczalni instrumentów mamy zarówno gitary klasyczne, jak i akustyczne, o różnych rozmiarach – również dla dzieci.

Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.