Hobby dla dorosłych: 6 najczęściej wybieranych instrumentów przez osoby po 30-stce.

Hobby dla dorosłych: 6 najczęściej wybieranych instrumentów przez osoby po 30-stce.

Nauka gry na instrumencie muzycznym to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również doskonała metoda na rozwijanie kreatywności, koordynacji, redukcję stresu i poprawę nastroju. Po 30. roku życia coraz więcej osób szuka nowych hobby, które pozwolą im oderwać się od codziennych obowiązków i odkryć nowe pasje. Nauka gry na instrumencie może być idealnym rozwiązaniem! Często marzenie o grze na instrumencie dojrzewa w naszych głowach od najmłodszych lat.

Na podstawie analizy popularności wypożyczanych instrumentów, a także wielu rozmów z naszymi klientami stworzyliśmy listę sześciu najczęściej wybieranych instrumentów do nauki gry wśród osób po 30-stce.

Pianino cyfrowe/keyboard:

Granie na pianinie czy fortepianie to marzenie bardzo wielu osób także tych dorosłych. Chcąc rozpocząć naukę gry na popularnych “klawiszach” warto zdecydować się na pianino cyfrowe, które wydaje się być najlepszym rozwiązaniem do ćwiczeń w warunkach domowych. Dzięki ilości klawiszy (88 pełnowymiarowych ważonych klawiszy), dynamicznej klawiaturze i wygodzie użytkowania odczucia z gry są mocno zbliżone do ćwiczeń na pianine akustycznym, a wbudowane cyfrowe ułatwienia (typu metronom czy efekty dźwiękowe) nie tylko ułatwiają ale też urozmaicają naukę.

Pianino cyfrowe to instrument wszechstronny, który pozwala na odtwarzanie, ale także tworzenie muzyki. Nauka gry na pianinie przynosi ogromną satysfakcję, a jej pierwsze efekty można usłyszeć już po pierwszej lekcji.
Ewidentnym plusem elektronicznych klawiszy jest możliwość podłączenia słuchawek i ćwiczenia o każdej porze bez zakłócania spokoju sąsiadów czy innych domowników.
Pianino rozwija koordynację ruchową, pamięć, koncentrację, wyobraźnię muzyczną i zapewnia relaks.

Gitara

Granie jak gwiazda Rock’a na dużej scenie, a może delikatne “brzdąkanie” w górskim schronisku. Niezależnie czy wolicie metalowe Riffy czy nastrojową poezje śpiewaną, gitara będzie odpowiednim instrumentem do rozpoczęcia muzycznej przygody.

Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów na świecie. Wykorzystywana w większości styli muzycznych jest niezwykle często wybierana jako pierwszy instrument do nauki. 

Nauka gry na gitarze w stopniu podstawowym nie jest bardzo skomplikowana, a dostępność wiedzy, także tej darmowej jest niezwykle duża. Dzięki temu pierwsze efekty można zauważyć dość szybko.

Gitary podzielimy na trzy kategorie, możesz rozpocząć naukę gry na każdej z nich lub w trakcie nauki dowolnie je zmieniać. W takiej sytuacji znakomicie sprawdza się opcja wypożyczenia gitary.

Gitara elektryczna “elektryk”

Niezwykle popularna gitara, szczególnie wśród osób grających wcześniej na “akustyku” lub “klasyku” pozwala wykonywać wszystkie style muzyczne muzyki rozrywkowej. Szczególnie dobrze na gitarze elektrycznej zabrzmią utwory rockowe, bluesowe czy metalowe.
Aby w pełni wykorzystać potencjał “elektryka” potrzebny jest do niego wzmacniacz.

Gitara akustyczna “akustyk”

Drewniana gitara z metalowymi strunami i węższym niż w gitarze klasycznej gryfem. Jest ona częściej wybierana przez osoby po 30-stce ze względu na brzmienie i głośność dźwięku. Gitara akustyczna jest bardzo szeroko wykorzystywana w muzyce rozrywkowej.

Gitara klasyczna “klasyk”

Klasyczna gitara posiada nylonowe struny i szerszy niż pozostale gitary gryf. Gitary klasyczne są zdecydowanie najczęściej wybieranymi do nauki przez dzieci i ich rodziców.
Klasyki świetnie nadają się do grania muzyki klasycznej, a także poezji śpiewanej czy ballad.

Gitara rozwija słuch muzyczny, poczucie rytmu, sprawność manualną, koordynację ruchową i buduje pewność siebie.

Saksofon altowy

Oj ilu z nas zerka z podziwem, a czasem może lekką zazdrością w stronę osób grających na “saksie”? Myślę, że wielu, sam jako muzyk grający na innym instrumencie, saksofon mam na pierwszym miejscu listy “do nauczenia”.
Saksofony dzielą się na kilka rodzajów, ale najpopularniejszym i polecanym przez nauczycieli rodzajem jest saksofon altowy. Właśnie na taki instrument najczęściej decydują się przyszli saksofoniści amatorzy (i nie tylko ;)).

Saksofon to jedyny instrument dęty w naszym zestawieniu, który zaraz obok skrzypiec  wymagał będzie najwięcej uwagi i zaangażowania. Decydując się na naukę gry na saksofonie dobrze byłoby wyruszyć w tę drogę razem z nauczycielem, którego wskazówki mogą okazać się bezcenne, szczególnie na początkowym etapie.
Saksofon wspomaga koncentrację rozwija wyobraźnię i muzykalność, pozwala radzić sobie z emocjami i lepiej kontrolować swoje ciało, poprawiając przy tym wydolność oddechową.

Perkusja elektroniczna

To jest coś takiego?
Oczywiście, że tak! A w dodatku pomaga spełniać marzenia o grze na perkusji bez konieczności wynajmowania sali prób. 🙂 Największym problemem osób, które chcą grać na bębnach jest generowany przez nie “hałas”, a także potrzebna duża ilość miejsca do ustawienia zestawu

Bębny elektroniczne znacznie ograniczają oba powyższe problemy. Dzięki siateczkowym naciągom hałas ograniczony jest do minimum, a grane dźwięki “bębniarz” słyszy w słuchawkach.
Perkusja elektroniczna zajmuje także mniej miejsca. Podczas wypożyczenia bębnów elektronicznych, cały zestaw dostarczany jest w jednym dużym kartonie.
Perkusja rozwija poczucie rytmu, koncentrację, umiejętność pracy w grupie i pozwala na ekspresję emocji.

Skrzypce

Istnieje opinia, która mówi, że na skrzypcach trzeba zacząć grać mając 6/7 lat, w przeciwnym wypadku jest już za późno… Owszem, aby grać na światowym poziomie trzeba poświęcać temu życie od najmłodszych lat. Nie zapominajmy jednak, że skrzypce mogą być fantastycznym hobby szczególnie dla świadomych i systematycznych osób, które ten instrument zawsze chwytał za serce. W odróżnieniu od np. gitary, skrzypce nie posiadają progów, a dźwięki są z nich wydobywane za pomocą smyczka.
Do nauki gry na skrzypcach warto zaangażować nauczyciela, który pomoże opanować podstawy. Jak śpiewała Anna Jantar “Najtrudniejszy pierwszy krok”, a może dźwięk 🙂 ?
Skrzypce rozwijają koncentrację, muzykalność, koordynację i sprawność manualną.

Ukulele

Na koniec instrument, który jest zdecydowanie NAJ! NAJmniejszy, NAJłatwiejszy w nauce i NAJtańśzy. Ukulele, bo o nim mowa to czterostrunowy instrument z wyglądu przypominający “małą gitarkę”. Na ukulele możemy grać zarówno melodie jak i akordy, dzięki czemu może okazać się ono bardziej uniwersalnym instrumentem niż na pierwszy rzut oka może wyglądać.
Postępy w grze na ukulele są widoczne zaraz po rozpoczęciu nauki, instrument dzięki swoim niewielkim gabarytom można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.
Ukulele w naszej wypożyczalni dostępne jest w trzech rozmiarach; sopranowym, koncertowym i tenorowym.
Najpopularniejsze ukulele na początek to zdecydowanie rozmiar “koncert”.

Ukulele rozwija słuch muzyczny, poczucie rytmu, koordynację ruchową, wyzwala pozytywne emocje i sprzyja integracji.

Wybór instrumentu muzycznego to decyzja, która powinna być podyktowana przede wszystkim naszymi preferencjami muzycznymi i możliwościami czasowymi. Powyższy ranking przedstawia 6 najpopularniejszych instrumentów wśród osób po 30. roku życia, ale warto również rozważyć inne instrumenty, które mogą być dla nas odpowiednie.

Dodatkowe wskazówki:

  • Znajdź dobrego nauczyciela.
  • Zacznij od podstaw.
  • Ćwicz regularnie.
  • Bądź cierpliwy.
  • Baw się dobrze!

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na naukę gry na instrumencie muzycznym. Niezależnie od wieku i umiejętności, każdy może odkryć w sobie muzyczną pasję!

 

Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.