Czy osoba leworęczna może grać na skrzypcach?

Czy osoba leworęczna może grać na skrzypcach?

Dla słuchacza nie ma większego znaczenia czy osoba grająca gra na instrumencie praworęcznym czy leworęcznym, z dużym prawdopodobieństwem słuchacz nie wie nawet, że instrumenty mogą różnić się właśnie w ten sposób.
Dla odbiorcy najważniejszy jest efekt końcowy, melodia, ekspresja, brzmienie to wszystko tworzy muzykę, która trafia do uszu słuchaczy i pozwala mu odczuwać różnorakie emocje.
Aby muzyk mógł wykonać utwór w jak najlepszy sposób niezbędny jest odpowiednio dobrany instrument, który zapewnia komfort i wygodę gry. Jak taki instrument wybrać jeśli jest się osobą leworęczną? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w poniższym tekście.

Co świadczy o tym czy ktoś jest leworęczny?

Lateralizacja lewostronna to sytuacja w której prawa półkula mózgu jest tą dominującą, co sprawia, że lewa strona ciała jest bardziej sprawna od prawej. W taki sposób możemy opisać popularny fakt zwany “leworęcznością”. Osoby leworęczne to około 10 procent światowej populacji, więc można uznać, że jest to dość powszechne zjawisko.

Która ręką jest ważniejsza przy grze na skrzypcach?

Gra na zdecydowanej większości instrumentów muzycznych wymaga koordynacji obu rąk, a często, jak w przypadku perkusji czy fortepianu, w mniejszym lub większym stopniu także nóg.
Jeśli obie ręce są potrzebne to po co rozróżniać skrzypce na prawo i leworęczne?
I tutaj głosy są podzielone, część osób związanych ze skrzypcami twierdzi, że dominująca ręka lewa lepiej poradzi sobie na skrzypcach standardowych.
Druga część osób zainteresowanych tematem twierdzi, że lepiej, aby ręka dominująca operowała smyczkiem. Prawa ręka natomiast zajmuje się dociskaniem strun skrzypiec do podstrunnicy.

Skrzypce leworęczne GEWA Allegro Violin 4/4 LH, dostępne w wypożyczalni skrzypiec słomiany Zapał
Skrzypce leworęczne GEWA Allegro Violin 4/4 LH, dostępne w wypożyczalni skrzypiec Słomiany Zapał

Czy lepiej wybrać skrzypce leworęczne czy zwykłe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zdania ekspertów są podzielone.
W czasie rozpoczynania nauki odpowiednią opcją może okazać się sprawdzenie obu rodzajów samemu lub z pomocą nauczyciela.
Jeżeli osoba początkująca nie widzi różnicy pomiędzy rodzajami skrzypiec i są one równie wygodne to zalecamy wybór skrzypiec praworęcznych. Instrumenty praworęczne są dużo łatwiej dostępne, co pozwala z łatwością zmieniać rozmiary czy modele.

Czy osoba leworęczna może grać na standardowych skrzypcach?

Zdecydowanie bardziej popularnym i powszechnie dostępnym rodzajem są skrzypce praworęczne i właśnie takich używa też wiele leworęcznych osób.
Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli osoba leworęczna chce sprawdzić czy dedykowane dla leworęcznych skrzypce będą lepszym rozwiązaniem powinna to zrobić, aby mieć pewność, że rozwijanie muzycznej pasji będzie przyjemne i wygodne od samego początku muzycznej przygody. Często okazuje się, że rozpoczęcie gry na skrzypcach czy jakimkolwiek innym instrumencie jest na tyle nowym doświadczeniem dla obu rąk, że absolutnie nieistotnym może okazać się fakt dominowania lewej ręki.

Tabela rozmiarów skrzypiec
Tabela rozmiarów skrzypiec która ułatwia wybór odpowiedniego rozmiaru instrumentu dla dzieci i osób dorosłych.

Gdzie można wypożyczyć skrzypce dla osoby leworęcznej?

Skrzypce dla osób leworęcznych wypożyczyć można w ogólnopolskiej wypożyczalni skrzypiec “Słomiany Zapał”. Instrumenty smyczkowe i nie tylko dostarczamy za pośrednictwem firmy kurierskiej do klientów w całym kraju. Dlatego niezależnie czy jesteś z Warszawy, Krakowa czy Chojnic dostarczymy instrument bezpiecznie zapakowany pod wskazany adres.
Przykładowym modelem skrzypiec leworęcznych dostępnych w opcji wynajmu jest instrument GEWA Allegro Violin LH

Inne instrumenty dla osób leworęcznych.

Nie wszystkie instrumenty są produkowane i dostępne w dwóch wersjach, często to która ręka jest dominującą nie ma większego znaczenia lub nauczyciele celowo nakłaniają uczniów do nauki na “standardowych” modelach, zakładając, że jest to całkiem nowa umiejętność i nauka gry i tak wymaga zupełnie nowych umiejętności dla obu rąk. Jeśli chcesz się dowiedzieć czy Twój wymarzony instrument jest dostępny w wersji “left hand” napisz do nas, a postaramy się doradzić najlepsze rozwiązanie i przygotować wynajem instrumentu, który pomoże w rozwijaniu muzycznych umiejętności.

Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.