Gitara na start czyli jaką gitarę dla początkujących wybrać, aby skutecznie ZNIECHĘCIĆ się do gry

Gitara na start czyli jaką gitarę dla początkujących wybrać, aby skutecznie ZNIECHĘCIĆ się do gry.

 

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że poniższy artykuł nie ma na celu zachęcenia Państwa do zakupu bardzo drogiej gitary do nauki. Zależy nam na tym, abyście byli w stanie uchronić się przed sprzedawcami oferującymi produkty bardzo niskiej jakości, które nie spełniają minimum wymogów stawianych przez nauczycieli, a jedynie utrudniają naukę gry na instrumencie lub nawet ją uniemożliwiają co może powodować frustrację i zniechęcenie do nauki gry na gitarze. W takim wypadku wydanie nawet niewielkiej kwoty na sprzęt muzyczny jest po prostu stratą pieniędzy.

W chwili kiedy stajemy przed wyborem pierwszej gitary klasycznej dla siebie lub dziecka często jedynym źródłem wiedzy jest opis produktu na portalu aukcyjnym, który zapewnia nas że NAJTAŃSZE w przypadku instrumentów muzycznych znaczy NAJLEPSZE 

Czy bezgraniczne zaufanie informacją zawartym w opisie jest dobrym pomysłem? 

Sprawdźmy!

Chciałbym zwrócić uwagę na kilka sloganów, które od lat nawołują do zakupu gitar.

Jako nauczyciel gry na gitarze zetknąłem się z prawdziwymi „perełkami”, jeśli chodzi o gitary, które instrument przypominały tylko z nazwy, osobiste spostrzeżenia opiszę poniżej.

  • Gitara Klasyczna Akustyczna dla początkujących (pisownia oryginalna)
  • Profesjonalna gitara klasyczna, hiszpańska:)
  • Idealna gitara do nauki
  • Niemiecka jakość !!! (Moje ulubione, o tym napiszę poniżej)
  • Najlepsza gitara dla początkujących 
  • I wiele podobnych, które mijają się z prawdą na pierwszy rzut oka.

Gitara „Klasyczna akustyczna” w jednym, czyli klasyczno-akustyczna?  To rodzaj gitary, który tak naprawdę w naszej ocenie nie istnieje, ta nazwa i sam produkt są powielane za sprawą braku wiedzy i ignorancji sprzedawców lub producentów.

Z powyższym stwierdzeniem możemy spotkać się przy najtańszych aukcjach w internecie. Gitary te kosztują z kompletem akcesoriów poniżej 200-250 zł (11.2022) i uwierzcie, NIE SĄ WARTE swojej ceny.

Te tanie gitary dla początkujących mają szereg wad konstrukcyjnych, które uniemożliwiają wydobycie poprawnych dźwięków we wszystkich pozycjach.

Oznacza to, że przy odrobinie szczęścia zagramy dobre dźwięki na progach np. (1-3), ale dalsze progi przywitają nas niepoprawnymi dźwiękami, czyli po prostu będziemy “fałszować”. Zazwyczaj wady te są nienaprawialne, a gitara niemożliwa do poprawnego ustawienia przez lutnika.

Z doświadczenia wiem, że do części egzemplarzy montowane są wyjątkowo cienkie struny (niespotykane nigdzie indziej), które bardzo trudno nastroić.

Wymiana na standardowe struny (struny do gitary akustycznej w popularnym rozmiarze) powodować może wygięcie gryfu (tzw. banan) lub oderwanie mostka gitary.

 

Sytuacja z życia:

Lutnik zapytany o serwis takiej gitary dla początkującego i ustawienie jej, stwierdził, że jest to niemożliwe.

Jako anegdotę, zacytuję radę jaką dostałem prosząc o serwis tego typu gitary dla mojej uczennicy.

„Jeśli nie może jej zwrócić, to niech wleje do niej wody i wystawi zimą na balkon” 🙂

Obrazuje to doskonale poziom wykonania.

P.S. nie polecamy tego rozwiązania 🙂

W opisach tych instrumentów możemy natrafić na słowo „lipa”, gdzie jak się domyślam miało chodzić o rodzaj użytego w produkcji drewna, lecz w rzeczywistości bardzo dobrze obrazuje ono jakość produktu.

(O tym jakie są podstawowe różnice między gitarą klasyczną i gitarą akustyczną czy gitarą elektryczną napiszemy w osobnym wpisie na blogu).

 

Oczywiście nie trzeba wydawać ogromnych kwot na zakup pierwszego instrumentu muzycznego, aby ten dobrze grał!

Jeśli chcesz wiedzieć jak jeszcze możesz zostać wprowadzony w błąd przy zakupie taniej gitary, przeczytaj koniecznie dalszą część wpisu.

Viva La Espania czyli mityczna hiszpańska gitara

Każdy, kto choć raz próbował kupić gitarę, zapewne słyszał o wspaniałych „hiszpańskich gitarach”, na samo przywołanie kraju Basków w kontekście muzyki gitarowej nogi rwą się do tańca, a róża wędruje do ust. Wyobraźnia zaczyna podsuwać obraz osoby grającej na gitarze klasycznej latynoskie rytmy jak Antonio Banderas z filmu Desperado.

Owszem, instrumenty hiszpańskich firm, a w szczególności znanych na całym świecie manufaktur są owiane legendą, są także godne uwagi i często bardzo dużych pieniędzy.

Niestety wiele gitar opisywanych jako „hiszpańskie”, a kosztujące często mniej niż 400 zł, z Hiszpanią nie ma nic wspólnego, a szczególnie z jakością opisywaną jako hiszpańska.  Jako ciekawostkę napiszę, że gitary te płynąc z Azji nie przepływają nawet w okolicach Hiszpanii.

I oczywiście można powiedzieć, że tego typu nagłówek i porównanie dotyczy: wyglądu, rozmiaru, koloru, że firma zlecająca wykonanie ma siedzibę w Hiszpani ……( można wpisać cokolwiek).

Ale na zdrowy rozsądek, czy nie jest to nadużycie?

 

Gitary hiszpańskie to instrumenty takich firm jak:

  • Felipe Conde
  • Alhambra
  • Admira (choć tańsze egzemplarze są produkowane w Chinach)

Gitara profesjonalna? Co to znaczy?

Cytując Słownik języka polskiego PWN

profesjonalny to – 

 «będący na wysokim poziomie w danej dziedzinie»

.«spełniający wymagania profesjonalistów»

 

A więc gitara profesjonalna to taka, której wykonanie i jakość stoi na wysokim poziomie, a także spełnia ona wymagania profesjonalnych muzyków.

Profesjonalna gitara niestety nigdy nie kosztuje mniej niż 400 zł, już to powinno zapalić nam czerwoną lampkę.

Zaryzykuję stwierdzenia, że dołożenie jednego zera na końcu kwoty nie załatwi sprawy:).

I nie chodzi tutaj oczywiście o podawanie kwot „z kosmosu” i pokazanie różnicy (najtańsza/najdroższa), ale o hipokryzję osób, którym zależy jedynie na sprzedaży „instrumentu”.

Prowadzi ona niestety do tego, że osoby, które mają okazję rozpocząć grę od takiegoż „profesjonalnego” instrumentu, bardzo szybko rezygnują. A można temu zapobiec i wręcz uratować wiele muzycznych talentów!!!

Najlepszym wyznacznikiem czy sprzęt jest profesjonalny jest to ilu profesjonalnych muzyków go używa.

Najłatwiejszym sprawdzeniem czy instrument jest profesjonalny jest zapytanie sprzedawcy o to jaki profesjonalista, danego modelu lub chociaż firmy używał na scenie w studiu lub chociaż przy ognisku. 🙂

Określenie „wielu profesjonalistów” nie wyczerpuje tematu 🙂 .

Gitarzyści uwielbiają swoje instrumenty i często chwalą się swoim sprzętem, także na facebooku czy instagramie, dlatego sprawdzenie kto na czym gra nie stanowi dziś problemu.

Niemiecka jakość gitarowego brzmienia?

Podobnie jak w temacie „Hiszpanii” slogan ten ma przekonać kupujących, że niemiecka jakość w każdej dziedzinie życia jest czymś na co Polak zasługuje:) oczywiście posługując się ironią chcemy pokazać, że zastosowanie manipulacji ma wpłynąć na klienta, który czytając „NIEMIECKA JAKOŚĆ” pomyśli o niemieckich samochodach, emeryturach lub z racji wieku o Berlinie wschodnim i zachodnim.

W chwili obecnej na rynku gitar dla początkujących Niemcy wypadają bardzo słabo, żadna wiodącą firma produkująca gitary nie produkuje ich w Niemczech.

Oczywiście istnieją firmy takie jak: Hofner czy Hoyer, ale ich dystrybucja i dostępność w Polsce od lat jest niemalże znikoma w porównaniu z innymi firmami.

 

Jaki jest zatem sens powoływania się na niemiecką jakość? 

To pytanie pozostawimy bez odpowiedzi 🙂

Bardzo wiele nadających się do gry i ćwiczeń gitar produkowanych jest w Azji.

Dobra „chińska gitara” może spełniać oczekiwania osób grających, także tych na wyższym poziomie.

 

Nie zachęcamy, aby na początek gry kupować prawdziwie hiszpańskie lub profesjonalne gitary. Na początku są one zbędne! Polski rynek oferuje wiele gitar dobrej jakości, lecz zazwyczaj dostępne są w sklepach muzycznych oraz wypożyczalniach instrumentów muzycznych (jedne i drugie działają również online, wysyłając instrumenty do swoich klientów), tam nie znajdziecie Państwo instrumentów o których mowa w tym artykule. 

Początkujący gitarzyści często pojawiają się na pierwszych zajęciach z bardzo niskiej jakości instrumentem.

Instruktor najczęściej słyszy wtedy od rodziców: „jeśli chce grać, to nauczy się na takiej”.

Otóż NIESTETY najprawdopodobniej się nie nauczy, ponieważ zły instrument zniechęca do nauki i odbiera radość z gry!!! Należy wspomnieć też o tym, że w przypadku dzieci lub osób o bardzo drobnej budowie ciała, znaczenie ma również odpowiednio dobrany rozmiar gitary, ponieważ instrument zbyt duży najprawdopodobniej całkowicie uniemożliwi naukę lub przynajmniej znacząco utrudni postępy w nauce gry na gitarze.

Dopiero po porównaniu gitar opisanych wyżej z odpowiednio wybranym instrumentem z nieco wyższej półki (450-1000 zł) rodzice i uczniowie przyznają rację .

P.S Jeśli szukasz gitary na prezent, koniecznie zjedź na sam dół artykułu.

Wypożyczenie sprzętu muzycznego to na początku najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Aby uchronić Państwa przed powyższymi praktykami i zapewnić 100% satysfakcji z gry na instrumencie, oferujemy Państwu możliwość wypożyczenia gitary klasycznej już od 50 zł miesięcznie.

Wypożyczenie pozwoli postawić pierwsze muzyczne kroki, nabrać doświadczenia, które przyda się przy późniejszym wyborze docelowej gitary.

Wypożyczenie gitary hiszpańskiej lub profesjonalnej jest nieco droższe, ale także zbędne dla osób rozpoczynających przygodę.

 

Jeśli nie wiesz jaką gitarę wybrać, sprawdź nasze propozycję tanich gitar poniżej lub napisz do nas, a pomożemy wybrać odpowiedni egzemplarz.
Gitary klasyczne odpowiednie do rozpoczęcia nauki dostępne w naszej wypożyczalni instrumentów:

Gitara w rozmiarze 1/2 przeznaczona jest dla dzieci pomiędzy 5 a 8 rokiem życia i wzrostem ok. 115-135 cm.

Ortega RST5 ½ – Ortega RST5 1/2 (gitara klasyczna dla dzieci)

Gitara w rozmiarze ¾ przeznaczona jest dla dzieci pomiędzy 8 a 11/12 rokiem życia i wzrostem ok. 125-160 cm.

Yamaha Cs40 ¾ – Yamaha CS40 ¾ (gitara klasyczna dla dzieci)

Ortega r121 ¾  – Ortega r121 ¾ (gitara klasyczna dla dzieci)

 Fender ESC80 ¾ (gitara klasyczna z cienkim gryfem) – 

Fender ESC80 ¾ (gitara klasyczna z wąskim gryfem, dla dzieci)

Gitara w rozmiarze 4/4 przeznaczona jest dla osób wyższych niż 160 cm.

Cort AC100 – Cort AC100 (gitara klasyczna)

Cort AC120 (gitara elektroklasyczna) – Cort AC120 CE (gitara elektroklasyczna)

Gitara akustyczne 4/4 

Randon RGI M1 – Randon RGI-M1 (gitara akustyczna)

Jeśli szukasz gitary na prezent dla dziecka lub osoby dorosłej, to opcja wypożyczenia pozwoli zagwarantować bardzo dobry instrument bez wydawania dużych kwot pieniędzy.
Nasza wypożyczalnia instrumentów muzycznych może przygotować spersonalizowany VOUCHER prezentowy, możesz także wypożyczyć gitarę z opcją dostawy w każde miejsce w Polsce.

Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.