Jaka jest najlepsza gitara do gry na weselach?

Jaka jest najlepsza gitara do gry na weselach?

Praca gitarzysty w zespole eventowym, czyli potocznie mówiąc „granie na weselach” to wymagająca forma muzykowania. 

Z graniem chałtur miała styczność większość koncertujących muzyków średniego i wysokiego szczebla. Jest to wymagająca forma zarobkowania muzyką, która na gitarzyście wymusza przyswojenie dużej ilości materiału (utworów/piosenek). A także odnalezienia się w wielu rodzajach tzw. muzyki popularnej. Gitarzysta grający wesele w zależności od zespołu musi potrafić zagrać Pop, Rock, Disco, Bluesa, muzykę ludową i wiele pobocznych styli mając często kilkanaście sekund przerwy między utworami. Dodatkowo płynnie i melodyjnie improwizować w każdym z nich.

Jak poradzić sobie z tym brzmieniowo? Jak dobrać uniwersalną gitarę elektryczną? Na co zwrócić uwagę..? W poniższym tekście poruszymy kilka nieoczywistych, ale istotnych kwestii.

Gitara elektryczna Music Man Axis Super Sport
Music Man Axis Super Sport

Jaki model gitary elektrycznej do gry na weselach?

Ilu ludzi tyle opinii, dlatego ciężko znaleźć najlepszą gitarę. Grając w życiu około 150 imprez tego typu mój wybór padł na gitarę elektryczną Music Man Axis Super Sport. Jest to profesjonalny i dość drogi instrument, aczkolwiek dający bardzo dużo komfortu podczas gry. Gitarę tą można określić miałem dość uniwersalnej. Innym bardzo często używanym modelem Music Mana jest Silhouette, który sprawdza się równie dobrze.
Chcąc zdecydować się na tańszy model gitary warto pomyśleć nad uniwersalnością brzmieniową instrumentu, dobór przetworników ( H-S-S), lub np. (H-H) z rozłączanymi cewkami wydaje się być najlepszym rozwiązaniem..
Używając typowego Fendera Stratocastera w układzie SSS, świetnie zabrzmimy w większości partii, natomiast przy graniu „mocniejszych” utworów może zabraknąć nam sygnału. 🙂
Wybierając natomiast Les Paul’a uwagę musimy zwrócić na ciężar gitary i brzmienie. Część Les Pauli brzmi dość nisko i mogą nie sprawdzić się podczas grania disco czy popu. Rozwiązaniem jest takie dobranie modelu Les Paula, w którym jeden z przetworników będzie miał nieco więcej góry lub np. rozłączane cewki, co daje kilka dodatkowych kombinacji brzmienia.
Innymi często wykorzystywanymi w branży instrumentami są gitary marki Ibanez, popularne Ibanezy (nie najniższe modele) to bardzo wygodne, świetnie wyglądające i często lekkie gitary, które można znaleźć w układach (H-S-S) lub (H-S-H), warto w tym przypadku zwrócić jednak uwagę na mostek, ponieważ w Ibanezach często montowane są mostki Floyd Rose, które mogą sprawiać troszkę problemów początkującym gitarzystom.
Wielu gitarzystów których znam decyduje się właśnie na wybór Ibaneza.
Gitary innych marek oczywiście również spotkamy na „scenach”; Sterling, Charvel, Vintage, Sire, Yamaha  i wiele innych będą nadawać się równie dobrze. Ważne, aby taki instrument nie był z najniższej półki. Tańsze klucze czy niskiej jakości progi mogą nie wytrzymać trudów sezonu. 🙂 Gitara powinna być jak najbardziej niezawodna.

Zdjęcie gitar: Ibanez JS100, Fender Stratocaster, Sire Larry Carlton L7 oraz Music Man Axis Super Sport
Zdjęcie gitar: Ibanez JS100, Fender Stratocaster, Sire Larry Carlton L7 oraz Music Man Axis Super Sport

Jaka gitara nie sprawdzi się w zespole weselnym?

Zagrać można na wszystkim i w wielkiej branży muzycznej możemy znaleźć przykłady na potwierdzenie niemalże każdej teorii, natomiast są pewne modele gitar które zdecydowanie nie należą do uniwersalnych, a ich brzmienie nie pasuje do gry w wielu stylach.

Przykładem takiej gitary może być np: Telecaster (zagrałem kiedyś na “Tele” mój pierwszy sezon), układ (S-S) nie daje wielu możliwości, szczególnie jeśli chcemy zagrać bardziej „rockowo”. Telecaster to świetna gitara, ale do innego zastosowania.

Gitary jazzowe (Hollow Body) to również niezbyt dobre rozwiązanie, sporo dołu i mniejsza uniwersalność to jedno, innym aspektem jest fakt, że grając na małej scenie, mając wzmacniacz tuż za plecami, taki instrument może powodować sprzężenia.

Wielogodzinne granie na jazzówce nie należy również do wygodnych, z racji grubości pudła.

Bardzo dużo zależy od brzmienia zespołu i jeśli gramy w jazzowym kwartecie, który do ślubnej kolacji gra Jazzowe Standardy, to gitara Hollow Body sprawdzi się idealnie;).
Bardzo dużo zależy także od rodzaju muzyki granej przez zespół weselny i ilości osób w składzie, dlatego potrzeby brzmieniowe poszczególnych gitarzystów mogą się różnić. 

Waga gitary elektrycznej 

Waga gitary elektrycznej ma bardzo duże znaczenie dla komfortu gry, a w dłuższej perspektywie może mieć wpływ na zdrowie gitarzysty.
Zagranie jednego wesela to często kilka godzin gry co w praktyce przełożyłoby się na zagranie kilku koncertów jednej nocy.
Grając na stojąco z gitarą zawieszoną na ramieniu z każdą godziną możemy bardziej odczuwać trudy „chałturzenia”, które będą objawiać się bólem pleców, co przełożyć się może na brak skupienia i ogólnego komfortu podczas grania.
Dlatego warto zdecydować się na lżejsze gitary (kilogram różnicy to bardzo dużo).
Solidne pasy gitarowe, które rozłożą ciężar instrumentu to równie ważny element.
Grając na siedząco warto zdecydować się na profesjonalne krzesło dla gitarzystów, które jest wygodniejsze, stabilniejsze i lepiej wyglądające od przypadkowego stołka. 

Elektroakustyk na biesiadę.

Zespoły weselne często grają także muzykę biesiadną, a w niektórych częściach Polski popularne są tak zwane wyprowadzenia, potocznie nazywane przez muzyków ” wstydem” :P.
Do zagrania biesiady przyda nam się gitara akustyczna, a najlepiej elektroakustyczna, którą będziemy mogli z pomocą np. systemu bezprzewodowego, wpiąć do nagłośnienia.
Brzmienie podczas takiego muzykowania nie musi być bardzo wyszukane, dlatego z troski o instrumenty odradzamy wybór drogich i wyszukanych gitar.
Ważne, żeby gitara elektroakustyczna na weselu była dość głośna, wygodna (!!!) i dobrze trzymająca strój. Gitary takich firm jak Randon, Ibanez, Fender czy Yamaha powinny bez większych problemów poradzić sobie podczas trudów sezonu weselnego.

Randon RGI-04CE
Randon RGI-04CE

Najlepiej mieć dwie gitary elektryczne 

Nigdy nie wiadomo co może wydarzyć się na scenie, dlatego z doświadczenia rekomendujemy, aby gitarzysta przygotował się na każdą okoliczność i zabierał ze sobą dwie gitary elektryczne.
Podczas gry w zespole eventowym instrumenty są bardzo mocno eksploatowane. Wiele zespołów gra +/- 40 imprez w sezonie, co przekłada się na setki godzin gry i tysiące kilometrów podróży rocznie.
Zerwana struna, przerywające gniazdo czy problem z kablami mogą przydarzyć się każdemu. W takiej sytuacji najłatwiejszym rozwiązaniem jest szybka podmiana instrumentu czy przewodu na inny, co pozwoli kontynuować grę.
Jeżeli nie masz możliwości wożenia zapasowej gitary, zawsze regularnie sprawdzaj jej stan podczas ćwiczeń. Zadbaj też o takie udogodnienia jak blokowane klucze, które pozwalają bardzo szybko wymienić strunę nawet podczas przerwy między utworami.
W przypadku pęknięcia struny, np. w gitarze z mostkiem Floyd Rose, taka wymiana niewprawionemu gitarzyście może zająć nawet kilka minut.

Nie musisz kupować drugiej gitary, aby mieć zapasowy instrument, możesz wypożyczyć gitarę i sprawdzić czy „zapas” jest potrzebny i rzeczywiście daje komfort pracy.

 

Zdjęcie sceny
Zdjęcie sceny

Dbaj o swoje narzędzie pracy.

Regularne serwisowanie gitar i przeglądy u lutnika to oczywista sprawa, natomiast są także inne aspekty dbania o gitarę.
Grając dużo i często z różnymi zespołami na palcach jednej ręki policzę sytuację, gdy zostawiłem swoje gitary bez opieki.
Kilka dni leżenia w futerału w busie czy na przyczepie w różnych temperaturach może negatywnie wpłynąć na instrument.
Zostawianie gitary bez opieki na scenie w przerwach lub podczas np. pobytu w hotelu między imprezami nie jest dobrym pomysłem. Gitara rzuca się w oczy i bardzo wiele osób w tym dzieci będzie chciało ją dotknąć, zrobić sobie zdjęcie.
Dobrze wiesz, że wystarczy chwila, aby gitara poleciała na podłogę 🙂 dlatego zadbaj też o dobrej klasy stojak/statyw na gitarę. Zdecydowanie jako wysokiej jakości statywy polecamy produkty firmy Hercules, które są niezawodne w sytuacjach scenicznych.

Podsumowanie 

Nie ma uniwersalnej gitary do wszystkiego, można natomiast znaleźć taką, która o takie miano mogłaby walczyć.
Powyższe rozważania to efekt kilku lat doświadczenia, a także dziesiątek godzin przegadanych z kolegami gitarzystami na temat gitarowych “gratów”.
Jeżeli nie wiesz czy Stratocaster, Les Paul czy inna gitara sprawdzi się w twoim zespole – wypożycz ją w ogólnopolskiej wypożyczalni gitar elektrycznych „Słomiany Zapał” i sprawdź, czy jej brzmienie i budowa pasuje do twoich preferencji.

 

Zdjęcie gitar: Epiphone Les Paul Standard, Fender Stratocaster oraz Lutniczej kopii Telecastera
Zdjęcie gitar: Epiphone Les Paul Standard, Fender Stratocaster oraz Lutniczej kopii Telecastera
Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.