Pierwszy występ muzyczny – jak się przygotować?

Jak przygotować się do pierwszego występu?

Niemal każdy, kto zaczyna naukę gry na instrumencie z niecierpliwością czeka na moment, kiedy będzie mógł pochwalić się swoimi osiągnięciami. Pierwszy publiczny występ muzyczny to zawsze duże wyzwanie i związany z nim stres. Czasem odbywa się on na szkolnej auli, festynie osiedlowym, ale równie dobrze może być to wielka scena muzyczna, urodziny wujka czy harcerskie ognisko.

Niezależnie gdzie planujesz swój sceniczny debiut przeczytaj poniższą listę 8 porad, które pomogą Ci lepiej wypaść podczas pierwszego i każdego kolejnego występu, czerpiąc z niego maksimum przyjemności. Odpowiednie przygotowanie zarówno pod kątem technicznym, jak i własnego pozytywnego nastawienia to klucz do sukcesu!

1. Sprawdzenie sprzętu muzycznego

Dwa dni przed występem sprawdź dokładnie swój instrument; czy wszystko dobrze stroi, czy coś nie wymaga serwisu.
Jeśli coś jest “nie tak”, masz czas, aby go naprawić lub wypożyczyć instrument z wypożyczalni.
Nieodpowiedni instrument może zaprzepaścić starania, dlatego zadbaj, aby był w 100% sprawny. Jeżeli struny w gitarze mają już swój najlepszy czas za sobą – pomyśl o ich wymianie. Poprawi to brzmienie i komfort gry. Pamiętaj żeby nie wymieniać strun tuż przed koncertem – struny muszą się odpowiednio ułożyć i naciągnąć aby gitara podczas gry się nie rozstrajała. Jest to szczególnie istotne przy gitarach elektrycznych z ruchomym mostkiem oraz gitarach klasycznych. Zerwanie starej struny w gitarze podczas popisowego solo do którego przygotowywałeś się od miesięcy to nie jest sytuacja w której chciałbyś się znaleźć, zwłaszcza podczas pierwszego ważnego występu.

To czas, aby sprawdzić, czy twój stroik nie wymaga zmiany baterii, czy kabel nie przerywa, awaria któregoś z potrzebnych Ci akcesoriów może być równie stresująca co awaria samego instrumentu podczas koncertu.

2. Zabierz potrzebne rzeczy

W przypadku gitary pamiętaj o stroiku (tunerze), kostce, pasku (jeśli używasz) i zapasowych strunach. Ważne żeby mieć opanowaną podstawową czynność jaką jest zmiana strun – w sytuacji stresowej przy wymianie strun tuż przed występem i w dodatku w “warunkach polowych” zachowaj spokój – zerwanie nowej struny podczas zakładania czy założenie złej grubości struny z opakowania to błędy, których należy się wystrzegać.
Jeśli grasz na skrzypcach, zapakuj: żeberko, kalafonię, stroik, a także zapasowe struny.
Grając na ukulele, pamiętaj o kostce, tunerze, zapasowych strunach i pasku (jeśli go używasz).
Saksofonista zawsze powinien mieć: pasek i zapasowe stroiki.
Perkusiści powinni pamiętać o zapasowych pałeczkach, a jeśli występować będą na nie swoim zestawie, który udostępnia np. klub muzyczny, koniecznie muszą dopytać o to, co zestaw zawiera. Często udostępniane są np. same bębny tzw. “shell set”, bez stopy, talerzy perkusyjnych czy werbla. Jeśli nie masz ze sobą własnych blach, możesz się na miejscu zdziwić. Pamiętaj również o dywanie – jeżeli na scenie parkiet jest śliski to może się okazać że stopa będzie Ci uciekać.

Dodatkowe akcesoria, które mogą przydać się na scenie to: pulpit do nut, statyw na instrument, lampka LED (często na scenie jest ciemno i może się okazać, że nie widzimy nut), zapasowe baterie (np. do gitary elektroakustycznej lub gitarowego efektu używane są baterie 9V), wielu instrumentalistom może przydać się także specjalne krzesełko.

3. Zabierz nuty (kwity)!!!

Są różne podejścia do zagadnienia, czy powinno grać się z nut czy z pamięci. Osobiście zawsze mam ze sobą spisane utwory, nawet jeśli znam je na pamięć.
Czasem ze stresu może Ci się wydawać, że zapomniałeś jakiegoś fragmentu czy całego utworu. Mając “kwity” (nuty, akordy, tabulatury ect.) możesz szybko przypomnieć sobie dany fragment.
Coraz większa liczba muzyków korzysta z tabletów, dzięki którym mają dostęp do zapisanych w formie elektronicznej utworów. Jeżeli korzystasz z takiego rozwiązania – pamiętaj żeby tablet z nutami był naładowany.


W filmie “Whiplash” perkusista Carl Tanner gubi nuty przed koncertem, przez co nie może go zagrać i traci miejsce w zespole! Nauczeni doświadczeniem filmowej postaci pamiętajmy, żeby zawsze mieć nuty przy sobie, najlepiej w dwóch egzemplarzach, np. cyfrowym i tradycyjnym.

4. Bądź punktualnie, a najlepiej przyjedź wcześniej.

Spóźnienie na własny występ to rzecz niedopuszczalna, a sytuacja, gdy przed pustą sceną siedzi zgromadzona publiczność, a artysta się na niej nie pojawia to koszmar senny wielu występujących.
Dlatego udając się na występ uwzględnij zawsze czas dojazdu, doliczając odpowiedni zapas.
Dodatkowy czas pozwoli wszystko dobrze przygotować.
Na dużych scenach takich jak dni miast, czy festiwale, próby często odbywają się rano. Czyli grając koncert o 17, próbę dźwiękową (tzw. soundcheck) możemy mieć ustaloną np. na godzinę 11, warto o tym pamiętać i wcześniej sprawdzić. Niepotrzebny stres spowodowany opóźnieniem nie pomoże podczas gry na instrumencie podczas występu.
Jeżeli grasz koncert w klubie, restauracji czy domu kultury lub innym pomieszczeniu (często z dość ograniczoną “sceną”) to w miarę możliwości warto odpowiednio wcześniej zweryfikować jakie warunki sceniczne są oferowane. Jeżeli scena jest mała to warto się zastanowić czy sensownym jest zabieranie pełnego zestawu perkusyjnego lub gitarowej paczki 4×12.

5. Bądź przygotowany

To bardzo proste, ale widząc wiele występów, stwierdzam, że nie zawsze oczywiste. 🙂

Niezależnie czy grasz jedną krótką melodię, koncert z zespołem czy musical z grupą studentów z muzycznego wydziału, zawsze bądź przygotowany na 100%. Niektórzy nawet twierdzą że warto być przygotowanym muzycznie na 120% bo te 20% umiejętności zje stres 🙂. Czy to kolęda, czy autorski utwór, odpowiednie przygotowanie zapewni Ci spokój ducha. Należy też pamiętać, że odpowiednie przygotowanie jest oznaką szacunku do widza.

Jeśli gracie w zespole lub orkiestrze to należy zawsze dopytywać, jeśli czegoś nie rozumiemy lub nie wiemy.
Jeśli nie wychodzi na próbie zespołu to z pewnością nie wyjdzie na scenie!

6. Zadbaj o dobry sen!

Może wydawać się to niepowiązane, ale sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jeśli dzień przed występem muzycznym zamiast ośmiu godzin będziesz spać trzy, to uwierz, że wpłynie to negatywnie na twoje skupienie, samopoczucie, a w końcowym efekcie na występ. Przez co będziesz miał z niego mniej przyjemności a sama gra na instrumencie wydawać się będzie dużo trudniejsza niż zwykle.

7. Zadbaj o swój sceniczny design. 

Odpowiedni strój dopasowany do okazji pozwoli Ci się lepiej poczuć na scenie. Każdy z nas kojarzy gitarzystów ubranych w skórzane kurtki oraz ich długie rozpuszczone włosy. Pamiętaj jednak, że na koncercie z orkiestrą dętą taki strój się nie sprawdzi dlatego zawsze wcześniej przemyśl temat ubioru.

Ważne jest także odpowiednie wyczyszczenie instrumentu muzycznego, w obecnych czasach ciężko coś zagrać i nie zostać nagranym lub sfotografowanym.

Ślady palców, na saksofonie, gitarze basowej czy elektrycznej są bardzo widoczne na zdjęciach. Dlatego przed występem porządnie wyczyść instrument. 🙂

8. Podziękuj!!

Po występie podejdź do organizatora wydarzenia, realizatora dźwięku i oświetlenia, a także do innych osób, bez których twój występ po prostu by się nie odbył.
Zwykłe dziękuję lub branżowe “dzięki za dźwięki” każdemu da dużo satysfakcji, a ty przed kolejnym występem zostaniesz dobrze zapamiętany.

Jeśli zbliża się twój muzyczny “wielki dzień”, masz ważny koncert, sesję nagraniową, egzamin lub nagranie teledysku to pamiętaj, że w naszej wypożyczalni znajdziesz instrumenty muzyczne i akcesoria, które w razie potrzeby są do twojej dyspozycji.
Niezależnie czy szukasz wypożyczalni saksofonów, gitar czy pianin cyfrowych, wszystkie z tych instrumentów i wiele innych znajdziesz w ogólnopolskiej Wypożyczalni Muzycznej “Słomiany Zapał”. Wszystkie instrumenty oferowane przez wypożyczalnie są profesjonalnie ustawione i gotowe do bezstresowej gry.

Życzymy Ci powodzenia w muzycznej drodze i pamiętaj, że ponoć “najtrudniejszy pierwszy krok.”

Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.