Jak przygotować się na pierwsze jam session poradnik dla początkujących muzyków.
Pierwsze jam session może być zarówno ekscytujące, jak i nieco przerażające dla niedoświadczonego muzyka. Jam to wspaniała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności, czerpać inspirację, ale przede wszystkim poznawać innych muzyków.
W tym artykule przedstawiamy poradnik dla tych, którzy przygotowują się do swojego pierwszego jam session. Oto kilka wskazówek z naszych osobistych doświadczeń, które pomogą Ci przejść przez to wydarzenie z pewnością siebie i z radością.
Czym jest jam session?
Jam session to muzyczne spotkanie, na którym muzycy na każdym poziomie zaawansowania spotykają się, aby wspólnie grać, improwizować i cieszyć się muzyką. To moment, gdy muzyka rodzi się w czasie rzeczywistym, bez scenariusza czy uprzedniego przygotowania. Jam session może odbywać się w klubach muzycznych, na scenach otwartych, a nawet w domach muzyków. To niepowtarzalna okazja do eksploracji świata dźwięków, współpracy z innymi artystami i odkrywania nowych muzycznych horyzontów. W jam session granice między muzykami zacierają się, a energia i twórcza improwizacja niosą uczestników w muzyczną podróż pełną niespodzianek i inspiracji.
Kto gra na jam session?
Założeniem jam session jest, aby każdy mógł zagrać na scenie i wspólnie muzykować.
W wielu miejscach spotkania muzyków odbywają się cyklicznie, więc “rozkręcają” je stali bywalcy. Bywa natomiast tak, że jam session organizowane jest okazjonalnie, wtedy często zapraszana jest tzw. sekcja rozgrywająca złożona z dobrej klasy muzyków, których zadaniem jest “ rozegranie” jamu, pomaganie innym grającym, ale także pilnowanie poziomu wykonań.
Może zdarzyć się, że na okazjonalnym jamie z sekcją rozgrywającą ciężko będzie wejść na scenę gitarzyście czy perkusiście, ponieważ zainteresowanie graniem będzie tak duże.
Jakie utwory gra się na jam session?
Spotkania muzyków zazwyczaj są spontaniczne i nie mają ustalonego repertuaru. W każdym miejscu grane są inne utwory, aczkolwiek są “numery”, które na jamach można usłyszeć niezwykle często. Poniżej przedstawimy kilka z nich:
Blues: Blues to podstawowy gatunek wykonywany na jam session, dlatego przygotuj formę bluesa 12-taktowego, najlepiej w popularnych tonacjach E, A, C. Przykładem utworu stworzonego na 12-taktowym Bluesie jest np. “Sweet Home Chicago” znane z filmu Blues Brother’s, a napisane przez Roberta Johnsona.
Kiedy byłem małym chłopcem – Breakout, blues molowy najczęściej grany w tonacji Hm lub Am. Temat utworu stworzony jest na podstawie pentatoniki molowej. Jeśli nie wiesz co to pentatonika to warto zgłębić ten temat. Pomóc mogą w tym nasi zaprzyjaźnieni nauczyciele.
Inne utwory bluesowe: Sweet Home Alabama, Call Me The Breeze, The Thrill Is Gone, Green Onions, Route 66, Got You on My Mind
Standardy Jazzowe: To popularne utwory jazzowe grane na całym świecie, bardzo często można usłyszeć je na “otwartych scenach”. Improwizacja jazzowa jest nieco trudniejsza niż bluesowa, ale pamiętaj, że zagranie nawet samych akordów lub linii melodycznej da Ci wiele radości i satysfakcji.
Kilka przykładów standardów jazzowych na jaming: Summertime, Autumn Leaves, Fly me to the moon, Sunny, Cantaloupe Island, Take Five, Blue Bossa, So What, Marcy Marcy Marcy, Cissy Strut, The Chicken, Chameleon, Take The „A” Train, All Blues.
Muzyka popularna/ rock/blues-rock/ funk i różne ich odmiany, czyli pozostałe znane i grane utwory m.in. takich wykonawców jak Stevie Wonder, Jimi Hendrix,TOTO, Michael Jackson,Tina Turner, Eric Clapton, Dżem, Perfect, Lady Pank.
Przykłady dodatkowych utworów:
Isn’t she lovely, Sir Duke, Layla, Just The Two Of Us, Purple Rain, I Wish, Superstition, Hey Joe, Little Wing, If I Ain’t Got You, Jesteś Lekiem na Całe zło, September, Ain’t No Sunshine, Byłaś Serca Biciem, Moje Serce To Jest Muzyk, (You Make Me Feel Like) A Natural Woman, (I Can’t get No) Satisfaction, Knockin’ On Heaven’s Door, Zacznij od Bacha, Supermenka, Zazdrość, Teksański, Valerie, Ain’t Nobody, Zanim pójdę i wiele innych 🙂
Zdarza się także, choć jest to rzadkością, że kluby podają listę utworów, które są grane na jamach tak, aby każdy mógł się wcześniej przygotować.
Bardzo dobrym sposobem, jeśli jam odbywa się cyklicznie, jest pójście na niego bez instrumentu, spisanie tytułów granych utworów, nauczenie się ich i zaproponowanie przy następnej okazji zagrania jednego z nich.
Nie musisz grać z pamięci, nikt nie wyrzuci Cię ze sceny jeśli zabierzesz na nią kartki z akordami lub tablet, na którym możesz także szybko ustawić zaproponowany utwór którego wcześniej nie grałeś. Pamiętaj natomiast, żeby w takiej sytuacji zabrać pulpit na nuty.
Na jakich instrumentach gra się na jam session?
Nie ma konkretnej listy instrumentów, które wykorzystywane są na jam session, w praktyce ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Inne instrumenty spotkamy na jamie rockowym, inne na jazzowym, a inne na imprezie organizowanej przez studentów akademii muzycznej.
Podstawowymi instrumentami, które spotykamy praktycznie zawsze są: pianino, perkusja, gitara basowa, gitara elektryczna. Pianino i gitara są wyjątkowo istotne, ponieważ pełnią ważna funkcje harmoniczną.
Często spotykanymi instrumentami solowymi są: saksofon, trąbka, puzon, harmonijka ustna lub np. skrzypce elektryczne.
Wokalista na jam session
Jeśli jesteś wokalistą lub wokalistką i chcesz jamować z innymi muzykami to poniższe rady pomogą Ci dobrze przygotować się do śpiewania.
- przygotuj utwory z powyższej listy, najlepiej jeśli będziesz znać także tonacje w których najlepiej jest Ci śpiewać.
- jam session to nie karaoke w Krakowskim klubie. Śpiewając do podkładu z komputera forma utworu zawsze jest taka sama. Grając z prawdziwymi muzykami należy orientować się i patrzeć na osoby grające, które będą sygnalizować czy w danej chwili należy zaśpiewać czy może właśnie gitara będzie grać solo.
- nie zajmuje sceny przez godzinę – wejdź, zaśpiewaj +/- dwa utwory i daj szansę innym 🙂 (tyczy się to także muzyków).
Nie przesadzaj z zewnętrznymi źródłami talentu:)
Alkohol lub inne używki mogą sprawić, że w twoim odczuciu będziesz grał lepiej, w praktyce może się okazać, że było zupełnie inaczej;)
Branża muzyczna także ta lokalna w ogromnym stopniu opiera się na znajomościach i rekomendacjach. Jam session może okazać się świetnym oknem wystawowym i po regularnych wizytach możesz otrzymać propozycję gry w lokalnym zespole. Dlatego pamiętaj ” Jak Cię widzą, tak Cię piszą, jak zaśpiewasz, tak Cię słyszą„.
Mamy nadzieję, że korzystając z powyższych porad zdecydujesz się wyjść na scenę i zagrać z innymi muzykami. Jam session jest wyjątkowo przydatnym „narzędziem” do nauki – uczy jak zachowywać się w sytuacji grania z zespołem, uczy słuchać innych i dostosowywać się do ich gry, reagować na muzyczne sytuacje. Jam pozwala również wymienić się cennymi spostrzeżeniami co do gry czy do sprzętu muzycznego z innymi muzykami.
Jeżeli organizujesz jam session i potrzebujesz do tego celu instrumentów lub twój instrument nie jest w dobrej formie, to pamiętaj, że odpowiednie instrumenty na jam session znajdziesz na: https://slomiany-zapal.pl/wypozyczalnia/