W jakim wieku rozpocząć naukę gry na instrumencie?
Każdy na pewno przyzna, że świat bez muzyki byłby smutny i przygnębiający. Kino nie dawałoby tylu emocji, nie mielibyśmy radości z koncertów, a w gorszy dzień brakowałoby tego czegoś, co jest w stanie w krótkiej chwili poprawić nastrój. Jednak nie tylko słuchanie muzyki pozytywnie na nas wpływa, ale również jej wykonywanie. Gra na instrumencie muzycznym daje wiele przyjemności i satysfakcji, pomagając budować pewność siebie i rozwijać wyobraźnię, cierpliwość czy zdolności manualne. Zalet płynących z nauki gry na instrumentach muzycznych jest o wiele więcej, zwłaszcza jeśli przygodę z muzyką zaczyna się w młodym wieku.
W jakim wieku zacząć grę na instrumencie?
Nauka gry na instrumencie dla dzieci może być świetną zabawą, dlatego warto zachęcać pociechy do zainteresowania się światem muzyki już w pierwszych latach życia. Jeśli chodzi o konkretny wiek, to wiele zależy od samego instrumentu (jego gabarytów, poziomu skomplikowania) oraz zdolności, charakteru i chęci dziecka. Nie tylko dorośli mają różne podejście do obowiązków i ulubione sposoby na spędzanie wolnego czasu, również u najmłodszych widać, kiedy jest dobry moment na rozpoczęcie nowych aktywności. Gra na instrumencie dla jednego malucha będzie fascynująca, przynosząc mu dużo radości i satysfakcji, a dla jego rówieśnika może okazać się trudnym czy nieciekawym zajęciem. Być może inny instrument bądź późniejszy wiek zmieni zupełnie takie nastawienie. Z pewnością warto próbować zaszczepić w dziecku miłość do muzyki, choć oczywiście nic na siłę – pamiętajmy, że nikt nie chce być zmuszany do robienia czegoś, na co nie ma ochoty.
Naturalnym jest też, że w młodym wieku próbuje się wielu nowych rzeczy, a po jakimś czasie okazuje się, że to jednak „nie to”. Mając to na uwadze wielu rodziców martwi się, że ich pociecha po chwilowej fascynacji znudzi się grą na danym instrumencie, a oni zostaną z zakupionym sprzętem, porzuconym przez potomka w kąt. Rozwiązaniem jest wypożyczalnia sprzętu muzycznego – wybrany instrument można pożyczyć od nas na dowolny czas, pozwalając dziecku na sprawdzenie, czy gra na nim mu odpowiada. Jeśli młody człowiek pokaże, że chce rozwijać się muzycznie, kontynuować naukę i grać na własnym instrumencie, będzie to dobry moment na oddanie nam sprzętu i kupienie własnego. Jeżeli jednak okaże się inaczej, tzn. zamiłowanie do gry się nie pojawi, to instrument można po prostu oddać, oszczędzając w ten sposób spory wydatek, jakim byłoby kupienie dla dziecka własnej gitary, perkusji, keyboardu, trąbki czy skrzypiec.
Nauka gry na gitarze dla dzieci – kiedy zacząć?
Nie ma jednego, zalecanego najniższego wieku do rozpoczęcie nauki gry na gitarze dla dzieci, choć najczęściej jest to około 6-7 lat. Dobrze aby dziecko znało podstawowe litery i cyfry. Jeśli maluch wykazuje zainteresowanie muzyką, naukę gry na instrumencie, można oczywiście zacząć nawet wcześniej. Badacze i lekarze uważają, że w pierwszych 5-6 latach życia dziecko z większą łatwością zapamiętuje liczby i dźwięki, łatwiej też przyswaja wiedzę, która nawet jeśli zostanie zapomniana, to po latach stosunkowo szybko można do niej wrócić.
Gitara jest instrumentem, który ma wiele zalet ułatwiających dziecku okres nauki. Należą do nich nich m.in. nieduża waga, ciekawy wygląd i mobilność, czyli możliwość zabierania instrumentu ze sobą na lekcje, wycieczki czy spotkania z rodziną i znajomymi. Jest to plus, dzięki któremu instrument można zabierać ze sobą prawie wszędzie, by poćwiczyć grę na gitarze na świeżym powietrzu. Byłoby to trudne w przypadku pianina cyfrowego czy perkusji Inną zaletą jest fakt, że pierwsze drobne efekty w grze na gitarze przychodzą dość szybko dzięki czemu już po pierwszej lekcji dziecko będzie wykonywać proste ćwiczenia, a starsze dzieci mogą zagrać nawet prostą melodię.
Z drugiej strony warto też pamiętać, że gra na gitarze dla początkujących muzyków często jest trudna ze względów manualnych, czy konieczności poświęcania czasu na ćwiczenia. Trzeba przyzwyczaić się do używania gitary, dociskania strun, nauczyć się odpowiednio układać ręce i trzymać gryf. Z odpowiednią motywacją, dobrym sprzętem muzycznym który często ma ogromne znaczenie i inspirującym nauczycielem początki mogą być jednak przyjemną i budującą drogą, prowadzącą często do prawdziwej pasji na całe życie
Gitarę dla dziecka trzeba dobrać biorąc pod uwagę jego wzrost, najczęściej wybierane gitary do nauki gry dla dzieci to gitary klasyczne w rozmiarze ½ i ¾. Znajdziesz je w zakładce Gitara dla dziecka.
Popularny model dla 5/6/7/8 latków to gitara klasyczna ½ np. Ortega RST5 ½.
Dla dzieci starszych w wieku 9/10/11/12 lat polecamy gitary klasyczne w rozmiarze ¾ Yamaha Cs40 oraz Ortega r121 ¾
Czy nastolatek może nauczyć się gry na gitarze?
Grę na gitarze rozpocząć można także w późniejszym wieku nie będąc skazanym na bycie amatorem. Jest bardzo wielu muzyków którzy rozpoczęli naukę gry w szkole średniej a dzięki zaangażowaniu i systematyczności doszli do poziomu profesjonalnego.
Pełen opis miejsc i sposobów nauki gry na gitarze znajdziecie Państwo na naszym blogu we wpisie Jak nauczyć się gry na gitarze? Które lekcje są najlepsze a których unikać.
Jaki wiek jest dobry do rozpoczęcia nauki gry na keyboardzie dla dzieci?
Pianino cyfrowe lub keyboard do nauki dla dzieci. Już 5-latki mogą rozpocząć grę na tych instrumentach klawiszowych. Różnice między keyboardem a pianinem cyfrowym obszernie opisujemy we wpisie Jaki instrument klawiszowy na start przygody. Pięć lat jest to wiek, w którym łatwo jest wyrobić odpowiednie nawyki i przyzwyczaić dłonie oraz palce do wykonywania określonych ruchów. Można, a nawet warto, już wcześniej uwrażliwiać maluchy na muzykę i pokazywać im, jak wygląda gra na danym instrumencie oraz jakie wydaje on dźwięki, tłumaczyć czym jest rytm czy też co oznaczają nuty – wszystko oczywiście w sposób odpowiedni do wieku malucha.
Wśród początkujących młodych muzyków wyjątkowo dużą popularnością cieszą się instrumenty firmy Yamaha. Keyboard Yamaha PSR e-463 oraz PSR E-473 a także pianino cyfrowe Yamaha P45. Dobrej klasy instrument muzyczny może ułatwić naukę, dać dziecku sporo dodatkowej radości z ćwiczeń i poznawania dźwięków. Stosunkowo szybko można też zauważyć pierwsze efekty nauki gry na instrumentach klawiszowych, a dziecko po nauczeniu się gry nawet prostej melodii jedną ręką z większą motywacją i przyjemnością kontynuuje naukę.
Naukę gry na klawiszach można rozpocząć także w późniejszym wieku. Dzieci w wieku 10 czy 12 lat czy nawet nastolatkowie z powodzeniem rozwijają się grając np. na pianinie cyfrowym dochodząc często do poziomu wysoce zaawansowanego.
Czy może być za późno na naukę gry na instrumentach?
Oczywiście, że nie! Wiele osób z tęsknotą i żalem mówi, że chciałoby grać na instrumencie, ale niestety nie uczyło się jako dziecko i już jest na to za późno. Nic bardziej mylnego – nauka gry i sama muzyka dają człowiekowi tak wiele, że naprawdę nie ma sensu odmawiać sobie tego tylko ze względu na wiek. Rozpoczynając naukę gry na instrumentach w wieku 30 czy 40 lat prawdopodobnie nie zostanie się już zawodowym muzykiem (choć nie jest to wykluczone), ale nie znaczy to, że nie można grać dla przyjemności, traktując muzykę jako hobby, sposób na rozwijanie siebie i przyjemne, a jednocześnie efektywne spędzanie wolnego czasu.
Jeżeli obawiasz się, że kupisz instrument, a potem nie znajdziesz czasu na naukę lub po prostu nie chcesz wydawać dużych pieniędzy, skorzystaj z naszej wypożyczalni sprzętu muzycznego i po prostu spróbuj grać! Chwyć gitarę czy skrzypce w rękę, siądź do perkusji, naciśnij klawisze lub nabierz powietrze w płuca i dmuchnij w trąbkę – gwarantujemy, że gra na instrumencie przyniesie ci wiele radości!
Gdzie wypożyczyć sprzęt muzyczny?
Nasza ogólnopolska wypożyczalnia sprzętu muzycznego “Słomiany Zapał” obsługuje klientów z całego kraju dlatego nie ma znaczenia czy mieszkasz w Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Krakowie dostarczymy instrument pod twój adres a ty będziesz mógł się cieszyć z muzycznej przygody.