Jaki instrument klawiszowy na start przygody?

Jaki instrument klawiszowy na start przygody? Keyboard do nauki czy może pianino cyfrowe?

Klawisze/keyboard/pianino/organy te i wiele innych określeń potocznie opisuje instrumenty klawiszowe.

Gdy my lub nasze dziecko chcemy rozpocząć przygodę, którą niewątpliwie jest gra na pianinie – co powinniśmy wybrać?

Pianino to akustyczny instrument dużych rozmiarów, na który mało kto może pozwolić sobie na samym początku nauki. Problemem może okazać się zarówno wspomniany wcześniej duży gabaryt (waga pianina może wahać się od ok.150 do nawet 400 kg), jak i wysoka cena nowego instrumentu. 

Oczywiście możemy zdecydować się na pianino używane, mamy szansę znaleźć w ten sposób dobry instrument w niewielkich  pieniądzach, aczkolwiek zakupu najlepiej dokonywać ze specjalistą, który odpowiednio sprawdzi instrument.

Wbrew pozorom pianino do nauki wymaga również odpowiedniego serwisu, w którego zakres wchodzi np. strojenie pianina.   

Dostępne na rynku wtórnym pianina akustyczne często nadają się już jedynie do tego, aby pełnić funkcję dekoracyjną, ponieważ konieczny koszt serwisu, wymiany części, strojenia, może zniechęcić potencjalnych właścicieli do jego regeneracji. Należy mieć na uwadze, że używanie pianina akustycznego do ćwiczeń może okazać się niemożliwe (chociażby w godzinach nocnych) ze względu na sąsiadów. 😉 Mimo, iż pianino akustyczne jest cichsze niż fortepian, jego użytkowanie może być uciążliwe.

Dodatkowo, aby je przetransportować konieczne będzie wynajęcie firmy przewozowej, lub poproszenie o przysługę kilku szwagrów jednocześnie (problem jest wtedy, kiedy nie mamy kilku szwagrów :D).

Na szczęście jest alternatywapianino cyfrowe to instrument, którego zadaniem jest w jak największym stopniu odwzorowywać grę na pianinie akustycznym. Pianino cyfrowe często nazywane jest również pianinem elektrycznym czy pianinem elektronicznym.

Pełnowymiarowa „ważona” klawiatura z 88 klawiszami, pełna dynamika (dynamiczna klawiatura) i wysokiej klasy brzmienia oraz jakość dźwięku powodują, że pianina cyfrowe są najlepszym i najczęstszym wyborem na początku nauki, ale także podczas ćwiczeń i koncertowania.

Są one rekomendowane przez wielu nauczycieli, również w szkołach muzycznych. Barwa dźwięku pianina w dobrej jakości pianinie cyfrowym jest często prawie nie do odróżnienia od pianina akustycznego dla słuchających osób.

Przykładowe modele pianin odpowiednich do nauki i ćwiczeń to: 

Yamaha P45

Roland FP10

Casio CDPS100

lub też instrumenty nieco droższe, na których z powodzeniem można koncertować to np.: 

Yamaha P125

Roland FP30 i FP30X, 

Kawai es110, oczywiście możemy spotkać wiele innych modeli pianin, ale w tym artykule chcemy skupić się na pokazaniu jakie są najlepsze pianina cyfrowe w rozsądnej cenie. Wypożyczalnia pianin może pomóc w wyborze swojego pierwszego instrumentu.

Wszystkie opisane pianina posiadają także wyjścia słuchawkowe, które umożliwiają grę po cichu, jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy muzykować bez zakłócania spokoju osób w naszym otoczeniu.

Wiele modeli pianin posiada także moduły bluetooth, dzięki którym możemy wykorzystać aplikacje do nauki gry na pianinie.

Niewątpliwym plusem pianin cyfrowych jest także ich rozmiar i mobilność, instrumenty ważą średnio ok. 11/14 kg. Statyw do pianina typu X to dodatkowe (ok 2-4 kg), więc bez większych problemów możemy zabierać je np. na próby zespołu, czy rodzinne wyjazdy.

Keyboard to instrument o bardzo szerokiej palecie barw i możliwości, warto jednak zadać sobie pytanie: “na co zwrócić uwagę wybierając keyboard na początek nauki?”, ponieważ łatwo dać się nabrać na instrumenty słabej jakości. Wiele osób rozpoczynających swoją naukę myśli, że keyboard zastąpi pianino cyfrowe.

Podstawową różnicą między pianinem/pianinem cyfrowym, a keyboardem będzie klawiatura.

W klawiaturach keyboardu zazwyczaj montuje się 61 klawiszy, a sam mechanizm daje inne odczucia z gry.

Począwszy od jakości brzmienia instrumentu, przez pracę klawiszy w tym ich “powrót po naciśnięciu” keyboard znacząco różni się od pianina. Przez co wielu nauczycieli gry zabrania używania keyboardów w czasie nauki.

Jeśli zdecydujemy się na keyboard warto zadbać, aby klawisze w keyboardzie były dynamiczne (jak np. w modelu Yamaha PSR e-463). Tani keyboard nie będzie miał tej funkcjonalności.

Na rynku dostępne są tanie keyboardy, pozbawione podstawowych funkcji takich jak np: dynamiczna klawiatura. Brak „dynamiki” praktycznie uniemożliwia naukę gry na dobrym poziomie, dlatego wybierzmy instrument oferujący klawiaturę dynamiczną.

Keyboardy mają także sporo plusów, są szeroko używane w tzw. muzyce rozrywkowej.  Wbudowane brzmienia różnych instrumentów, ich symulację, a także podkłady perkusyjne, czy tzw.style, czynią z nich prawdziwe maszyny do grania, a także aranżacji. W keyboardach możemy znaleźć różne inne funkcje i możliwości takie jak: Porty USB, dzięki którym możemy nagrywać swoje postępy, czy wgrywać nowe brzmienia, dotykowe wyświetlacze umożliwiające bardziej intuicyjne korzystanie z menu, a w wersjach nieprofesjonalnych podświetlane klawisze, które mają pomóc w wydobywaniu odpowiednich dźwięków podczas gry.

Warto podkreślić, że większość z funkcji różniących keyboard od pianina cyfrowego na początku nauki zdecydowaniem bardziej przeszkadza niż pomaga, należy wziąć to pod uwagę wybierając pierwszy instrument klawiszowy.

 

Organy to instrument klawiszowy, który jest największym ze wszystkich instrumentów. Prawdziwe organy możemy spotkać w katedrach, kościołach czy salach koncertowych.

Organami w wielu miejscach w Polsce nazywa się potocznie pianino elektroniczne czy keyboard.

Dlatego słysząc, że dziecko gra na organach często oznacza to, że gra na pianinie cyfrowym. 🙂

Rozróżnia się także inne rodzaje organów np. Organy Hammonda, które są (instrumentami elektronicznymi), ale jest to sprzęt dla osób zaawansowanych i poświęcimy im osobny tekst.

 

Klawisze – to potoczne określenie, często właśnie tak określa się większość instrumentów klawiszowych używanych m.in. w muzyce rozrywkowej, a muzyków grających na nich określa się mianem klawiszowców.

Wychodząc naprzeciw wszystkim tym, którzy chcieliby rozpocząć naukę gry na “klawiszach” i sprawdzić czy jest to dla nich odpowiedni instrument (a nie tylko “słomiany zapał” ;)) posiadamy w ofercie wszystkie modele pianin cyfrowych i keyboardów opisanych w powyższym artykule. Swoim klientom oferujemy nie tylko możliwość wypożyczenia instrumentów klawiszowych dobrej klasy, ale również opcję wypróbowania kilku modeli w trakcie trwania umowy wypożyczenia. Czasem drobne różnice zauważalne w trakcie gry na kilku modelach pianin okazują się kluczowe przy wyborze docelowego instrumentu. 

Pianino elektroniczne nie należy do tanich instrumentów, dlatego jeśli nie jesteście pewni czy wasza przygoda z instrumentem potrwa wystarczająco długo lub nie wiecie jaki instrument klawiszowy wybrać skorzystajcie z usług wypożyczalni instrumentów klawiszowych.

 

Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.