Jak nauczyć się gry na gitarze?

JAK NAUCZYĆ SIĘ GRY NA GITARZE? Które lekcje są najlepsze, a których unikać ?

 

Od pomysłu naszego dziecka, który brzmi: „Mamo, tato! Chcę zacząć grać piosenki na gitarze” do chwili kiedy zasiądziemy z instrumentem dzieli nas dosłownie chwila.

Chcemy grać, ale co dalej? Niezależnie od tego czy interesuje Cię wyłącznie nauka gry akordami czy chcesz zacząć grać solówki zapoznaj się z poniższym artykułem, który rozwieje wiele wątpliwości o rozpoczynaniu nauki gry.

Piszę ten artykuł, aby łatwiej było wam postawić pierwsze wspólne kroki w muzycznym świecie, jednocześnie wiedząc, że chcecie dla swoich dzieci wszystkiego co najlepsze. W poniższym tekście przybliżę Państwu możliwości uczenia się gry na gitarze z perspektywy osoby grającej, uczącej i będącej w środowisku muzycznym od wielu lat. 

W swojej gitarowej drodze miałem możliwość skorzystania lub zetknięcia się z większością form nauki, o których poniżej napiszę. 

Prywatne lekcje gry – wyjątkowo częsty wybór dla osób, które chcą rozpocząć naukę nie wybierając się do szkoły muzycznej. 

Lekcje prywatne podzielimy na trzy podpunkty:

  • Lekcje indywidualne (także online)
  • Lekcje grupowe
  • Forma hybrydowa (łączona)

[Jako lekcje prywatne rozumiem także prywatne szkółki muzyczne, które pośredniczą w relacji uczeń/rodzic-nauczyciel, a poza lekcjami instrumentu głównego nie oferują dodatkowych zajęć.]

Lekcje indywidualne to zajęcia, które trwają najczęściej 45-60 minut i w tym czasie nauczyciel pracuje tylko z jednym uczniem, ceny w zależności od lokalizacji i doświadczenia nauczyciela wahają się między (50-150 zł za lekcje), zajęcia najczęściej odbywają się raz w tygodniu.

Taka forma pracy daje bardzo dobre efekty i stosunkowo szybkie rezultaty, pozwala skupić się na kłopotliwych zagadnieniach przez odpowiednią ilość czasu, a tematy „prostsze” jak nauka pierwszych akordów można realizować sprawniej, wedle potrzeby ucznia.

Jest także komfortowa, ponieważ pierwsza nauka gry może być stresująca, a to ogranicza strach przed oceną innych osób.

Wybierając nauczyciela do lekcji indywidualnych najlepiej sprawdzić jego doświadczenie w nauczaniu, ale także w grze na instrumencie. Jeśli znamy kogoś ze środowiska muzycznego, warto zasięgnąć jego opinii, ponieważ samemu czasem ciężko zweryfikować czy to, co nauczyciel napisał w ogłoszeniu ma jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości i czy nauka grania przyniesie wymierne korzyści.

Ci najlepsi mają mało wolnego czasu, więc jeśli w połowie roku nauczyciel „nie ma nas gdzie wcisnąć” oznaczać to może, że ma wielu zadowolonych podopiecznych :).

Przy lekcjach prywatnych najczęściej nie jesteśmy związani umową czasową, pozwala nam to przerwać naukę lub przenieść się do innego nauczyciela w dowolnej chwili.

Lekcje indywidualne mogą być prowadzone 

  • w domu ucznia, 
  • w pracowni nauczyciela
  • w formie online

Przez ok. 10 lat prowadziłem lekcje gry na gitarze z dojazdem do uczniów i wiem, że było to dla nich bardzo wygodne, natomiast po przeniesieniu się na tryb stacjonarny (lekcje w pracowni nauczyciela) zauważyłem, że uczeń mniej się rozprasza, jest bardziej skupiony i zaciekawiony, jeśli lekcja nie odbywa się w jego domu.

W sali nauczyciel posiada większą ilość instrumentów, materiałów dydaktycznych co czyni lekcje wartościowszymi.

Lekcje gry na gitarze online – polecałbym jako dodatek do normalnych zajęć, mam uczniów, którzy doszli do przyzwoitego poziomu w grze na instrumencie korzystając jedynie z lekcji online. Zawsze w takim przypadku dążę do spotkań na żywo raz na jakiś czas, aby skorygować błędy techniczne, które ciężko wyłapać przez internet. W 100% przypadków po lekcji „na żywo” moi uczniowie stwierdzili że „online ok, ale to nie to samo” :).

Lekcje online metodą do szybszego rozwoju? Oczywiście! Są one świetnym rozwiązaniem jeśli z różnych powodów nie możemy co tydzień uczestniczyć w tradycyjnych lekcjach. A także w sytuacji gdy już gramy i chcemy się skonsultować z muzykiem z innego miasta lub nawet kraju – lekcja online z muzykiem z USA czy UK, w obecnych czasach nie stanowią problemu.

Lekcje grupowe – w małych grupach, 2,3,4 osobowych nie są złym rozwiązaniem, aczkolwiek dają mniej możliwości bezpośredniego skupieniu się na problemach i zagadnieniach wedle potrzeb ucznia, co jest minusem szczególnie na początku nauki.

Takie lekcje są natomiast nieco tańsze co dla wielu osób może być wyznacznikiem, koszt takich lekcji w zależności od lokalizacji to (30-100 zł).

Jeśli zdecydują się Państwo na wybór lekcji grupowych to rekomendujemy, aby były organizowane przez renomowane prywatne szkoły, mające swój sprawdzony program nauczania lub by były  prowadzone w domach i ośrodkach kultury, co zawsze jest pewnym gwarantem jakości.

W wielu miastach/gminach w Polsce działają lokalnie prywatne “szkoły muzyczne” prowadzone przez lokalnych muzyków. Dobra prasa na temat takich miejsc i sposobu uczenia w nich jest coraz większa, nie należy mylić ich z firmami, których działanie opiszę poniżej.

Największą PATOLOGIĄ w nauczaniu gry na instrumencie (w tym przypadku gitarze) są prywatne firmy działające w całej Polsce, które oferują lekcje nauki gry na instrumentach w szkołach podstawowych (zajęcia pozalekcyjne), grupy na takich lekcjach liczą w praktyce od kilku do 10 osób a zajęcia trwają 45 minut. Dzieci otrzymują świetne graficznie podręczniki proponujące minimum wiedzy…

Dodatkowo niewykwalifikowana kadra to często osoby, które znają jedynie podstawy gry na instrumencie. 

Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją kiedy na moje lekcje przychodził uczeń, który przerobił np. trzy “podręczniki”, a nie umiał zagrać w całości najprostszej melodii, a o prawidłowej technice gry prawą i lewą ręką nigdy nie słyszał :). 

Przez ostatnie lata takich sytuacji miałem co najmniej kilka. 

Z opinii uczniów i rodziców znam organizację takich lekcji które poza pozorną zabawą niczego nie oferują.

Będąc studentem poszedłem na rozmowę w sprawie pracy do takiej właśnie szkoły, po zagraniu dwóch utworów i 3 minutach rozmowy otrzymałem propozycję pracy.

Zadałem natomiast jedno pytanie: “Chcecie uczyć czy nauczyć” ?

Nie uzyskałem odpowiedzi, więc pracy nie podjąłem.

Kolejną nieuczciwą praktyką stosowaną przez takie firmy jest sprzedaż instrumentów, których “tabliczka znamionowa” (nazwijmy tak, kartkę/tabliczkę wewnątrz gitary, która informuje nas o modelu i producencie) jest zamieniana na naklejkę z nazwą “szkoły” co pozwala sprzedawać coś co z wyglądu przypomina gitarę w cenie instrumentu. Odpowiedzialny, prywatny nauczyciel gry na gitarze nie zostawi początkujących gitarzystów z problemem wyboru odpowiedniego instrumentu tylko pomoże wybrać gitarę odpowiednią dla jego umiejętności i preferencji.

A więc lekcji grupowych w szkołach nie-muzycznych organizowanych często przez firmy z innych miast, co skutkuje brakiem nadzoru NIE POLECAMY 🙂

Lekcje Hybrydowe – to sposób nauczania w systemie np. (3-1) czyli. Trzy lekcje indywidualne jedna grupowa, na której omawiane są zagadnienia teoretyczne lub młodzi muzycy realizują program potrzebny do przygotowania koncertu. 

Podział na grupy dostosowany jest do umiejętności ucznia.

Rekomendujemy ten system aczkolwiek jest on rzadko stosowany ze względów organizacyjnych.

Nauka w Internecie – to bardzo dynamiczna i rozległa forma o której można by napisać książkę.

W czasie pisania tego artykułu w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć materiały bardzo wysokiej jakości dla początkujących/średniozaawansowanych/zaawansowanych/lekcje mistrzowskie dla profesjonalistów/wykłady i warsztaty, instruktarze na temat pasaży oraz jak grać podstawowe akordy ect. Jedynym problemem jest to jak tą wiedzę wybrać spośród wielu mniej przydatnych, lub słabych jakościowo informacji, uporządkować i wykorzystać w taki sposób, aby jak najwięcej z niej skorzystać.

Filmy w Internecie/Kanały na YT – W języku Polskim znajdziemy kilka wartych polecenia kanałów dla osób początkujących.

Decydując się na naukę w Internecie w większości przypadków nie mamy możliwości konsultacji postępów z osobą bardziej doświadczoną co w ogólnym rozrachunku nie daje nam pewności czy aby na pewno dany temat odpowiednio zrozumieliśmy.

Aktualnie coraz popularniejsze stają się serwisy typu Patronite, dzięki którym można wspierać internetowych twórców, mając jednocześnie dostęp (przy odpowiedniej opłacie) do możliwości konsultacji z “nauczycielem”.

Filmy na polskim YT moglibyśmy podzielić na takie, w których dowiemy się jak grać konkretne utwory, ale także takie za którymi idzie omówienie techniczne czy teoretyczne bardziej zaawansowanych zagadnień.

Na początku nauki gry wybierając wyłącznie naukę z internetu mogą pojawić się problemy z motywacją do pokonywania kolejnych kroków. Istnieje również niebezpieczeństwo utrwalenia złych nawyków, które mogą się wydawać prozaiczne jak np. sposób trzymania gitary.

YT anglojęzyczny daje nam nieograniczone możliwości rozwijania się praktycznie w każdym stylu muzycznym, ale jest to zagadnienie na dalsze etapy nauki 🙂

Moi uczniowie często dostają zadanie przygotowania utworu lub danego tematu we własnym zakresie za pomocą Internetu. Pozwala im to na sprawdzanie dodatkowych treści i szybszy rozwój.

Zdarza się wtedy, że trafiają również na materiały słabej jakości, ale wspólnie uczymy się wybierać te odpowiednie, których dzięki profesjonalnym twórcą jest coraz więcej.

Kursy online – to coraz mocniej promowana przez twórców forma nauki, ale czy dobra?

Nie ma odpowiedniej odpowiedzi, obok bardzo dobrych kursów na które trafiłem za sprawą własnej ciekawości, a także za sprawą moich uczniów którzy na bieżąco zaopatrują się w nowe kursy, które później omawiamy na lekcjach. Możemy znaleźć “cuda” typu “naucz się grać na gitarze w 15 dni”, “Poznaj wszystkie akordy w godzinę” czy “ Gra na gitarze w trzech krokach”…

Kursy i materiały które w mojej ocenie są ciekawe merytorycznie znalazłem u :

  • Bartosz Bazok Zelek
  • Szymon Chudy “Guitar Way” (dla nieco bardziej zaawansowanych)
  • Piotr Słapa  “Akademia muzyki” i nie tylko … 🙂

 

Kursy o których napisałem wyżej są niejako następcami kursów VIDEO i DVD wydawanych w poprzednich latach. Wiele zagranicznych, ale także Polskich tytułów do dziś jest polecanych szczególnie dla osób już grających, a wysoka wiedza w nich zawarta nie starzeje się.

Książki/Podręczniki – powoli wypierane przez Internet nadal są popularnym i wartościowym sposobem na naukę podstaw gry, natomiast w mojej ocenie najlepiej sprawdzają się jeśli realizujemy je z pomocą nauczyciela.

Kilka popularnych tytułów:

  1. Gitara pierwsza klasa Tatiana Stachak

2.ABC Gitary, Józef Powróżniak 

Często spotykanymi wydawnictwami są również Śpiewniki, do korzystania z nich potrzebujemy jednak znajomości akordów i podstawowych rytmów.

Szkoły muzyczne – szkoły muzyczne pierwszego stopnia to miejsce, gdzie możemy uczyć się gry na gitarze klasycznej w ściśle określonym zakresie materiału i pod okiem wykształconych pedagogów, wszystkie dodatkowe zagadnienia takie jak zasady muzyki czy kształcenie słuchu również są w niej realizowane.

Aby dostać się do takiej szkoły trzeba przejść przez egzamin predyspozycji słuchowym i rytmicznych.

Nauka w szkole muzycznej nie jest usłana różami i jest to ciężka praca, trzeba dobrze znać swoje dziecko wybierając tą drogę, aby nie zniechęcić go do instrumentu.

Niezależnie od tego jaką formę nauki gry na instrumencie Państwo wybierzecie należy pamiętać, że dobry nauczyciel będzie potrafił zarówno odpowiednio zachęcić dziecko do nauki, jak i w rozsądny sposób przeprowadzić go przez kolejne etapy edukacji, jednak to tak naprawdę od samego dziecka i jego zaangażowania zależy ile wyniesie z lekcji.

 Ważne żeby dać dziecku spróbować, tak aby samo mogło się przekonać czy to aby nie „Słomiany Zapał”. 

Wiedząc już jaką formę nauki gry na gitarze wybrać, możemy zająć się doborem odpowiedniego instrumentu.

Pamiętaj, że bez znaczenia na jakiej gitarze chcesz grać i czy wybierzesz gitarę akustyczną, czy będziesz grać na gitarze elektrycznej lub gitarze basowej, albo Twoim marzeniem jest grać na gitarze klasycznej to zacznij jak najszybciej swoją naukę gry i ćwicz na odpowiednio dobranej gitarze. Początki ułatwić może zarówno odpowiednio dobrany rozmiar gitary, jak i jej odpowiedni set up (ustawienie akcji strun, menzury, prawidłowe strojenie gitary)

Zachęcamy do skorzystania z naszej wypożyczalni instrumentów!
>>> Gitary do wypożyczenia <<<

Wypożyczenie gitary na pierwsze miesiące nauki pozwoli zapoznać się z instrumentem i postawić pierwsze “kroki” na odpowiednio dobranym wiośle 🙂

Słomiany zapał Wypożyczalnia instrumentów muzycznych – wypożyczaj i graj !

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lista oczekiwań Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Podaj poniżej swój aktualny adres e-mail.